Skip navigation

ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2RKB » Fotky » Info k fotkám | ---

Fotky

Informace k fotkám na webu OK2RKB

Způsob zobrazování fotek

Jako základ zobrazování obrázků na webu slouží fotogalerie FGAL (více o ní najdete zde). Obrázky jsou pak na stránkách použity více způsoby. Buď je ve stránce přímo samotný obrázek (nikoliv jeho náhled) a pak na něj nelze kliknout, nebo je ve stránce jen náhled a kliknutím se otevře přímo daný obrázek (typicky tam, kde obrázky mají navzájem méně související význam a nepředpokládá se, že by je bylo potřeba prohlížet jako ucelenou fotogalerii), nebo se po kliknutí přejde na daný obrázek zobrazený ve fotogalerii a lze pak procházet ostatní související obrázky. U obrázků doplňujících např. zápisky z našich vysílacích akcí tam, kde jsem měl zpracované nyní i ucelené fotogalerie umístěné na hlavní doméně webu OK2PPK, se po kliknutí na obrázek doprovázející takový text přejde na fotogalerii na hlavní doméně, tak abych na serveru nemusel duplikovat poměrně objemná data celých fotogalerií.

Fotky z webu OK2KBA, umístění fotek, jiné info

Z trosek původního webu OK2KBA se mi podařilo shromáždit 8 fotoalb s asi 200 fotografiemi z akcí. Z nich jsem při převodu vyřadil několik vadných nebo extrémně rozmazaných kusů a ostatní byly znovu začleněny do nového webu RKB. Na stránkách KBA byly fotografie seskupeny do několika tematicky zaměřených alb. Toto seskupení fotografií jsem částečně pozměnil, nyní je orientováno podle roků a podle akcí. Musel jsem výrazně zredukovat původní doprovodné texty k fotografiím, protože zatímco na stránkách KBA byla fotoalba pojata jako vpodstatě vyprávění doplněné o fotografie, tak na webu RKB jsou fotogalerie sady fotografií s krátkými popisnými texty a dlouhé texty rozměrově do fotogalerie nepasovaly. U převedených fotogalerií jsem už zpětně nedoplňoval např. parametry fotek nebo časy pořízení, u starších fotek skenovaných z kinofilmu tyto údaje stejně už nemám ani jak získat. Rozměry fotek jsem u převedených fotogalerií ponechal původních 512x384, taktéž jsem neopravoval některé drobnosti jako rozostření apod. V době původního webu KBA byly omezující i kapacitní limity jak tehdejších serverů tak i komunikačních kanálů, takže je možné, že mám v archivu další kusy fotek k těmto fotogaleriím, na které se tehdy při zveřejnění nedostalo - jestli něco použitelného objevím, tak bych popř. časem seskládal nové sady fotek nebo to doplnil do stávajících, podle toho, kolik toho bude. Resp. už jsem pár fotek i přidal, když jsem doplňoval obrázky do článků.

V popisech fotografií jsou občas použity zkratky. Typicky se jedná např. o označení závodu, ze kterého je fotografie pořízena. Byly použity např. tyto zkratky:

Zkratky označení závodů u obrázků
ZkratkaZávod
1S1. subregionální závod (březen)
2S2. subregionální závod (květen)
MWMikrovlnný závod (červen)
PDPolní den (červenec)
VHFVHF kontest (září)
UHFUHF kontest (říjen)
A1CA1 kontest (listopad)
VZVánoční závod (prosinec)

Zkratka závodu je doplněna dvoumístným údajem roku, tj. např. VZ00 znamená Vánoční závod v roce 2000, PD95 znamená Polní den v roce 1995 apod.

Novější fotogalerie ze svých zdrojů jsem přesunul na web OK2PPK a odkaz tak z webu OK2RKB vede na toto nové umístění. Resp. do asi poloviny roku 2010 jsem měl zpracované nové fotky nejen ve formě fotogalerie HCJGAL, které jsem přesunul, ale byly udělané i menší výběry fotek pro doplnění článků, a tyto menší výběry zde ponechám spolu s galeriemi ze starých stránek KBA. Dále z některých akcí poslali kolegové a nebo naši známí odkazy na svoje fotky umístěné někde jinde, zkoušel jsem nějaké takové odkazy pak zde také seskládat a vedou pak tedy někam úplně mimo tento web.

Autoři fotek

Ve fotogaleriích na webu OK2KBA byly použity fotografie dodané mnoha různými lidmi. U obrázků doprovázejících text je autor (resp. zdroj) fotky uveden většinou sufixem své značky, seznam použitých zkratek je uveden níže. Jirka OK2BQY mi pak zapůjčil svého času k naskenování pytel s černobílými fotkami z dnes už historických dob OK2KBA a Kompasu, takže černobílé materiály především ze starších dob pochází z tohoto jeho archivu.

Zkratky autorů použité u obrázků
ZkratkaAutor
BQYJirka OK2BQY
CRCRoman OK2CRC
CRTPetr OK2CRT
GTIJim OK2GTI
IGGMichal OK2IGG
PMAPavel OK2PMA
PPKPavel OK2PPK
UOVLeoš OK2UOV
UUAPavel OK2UUA
UUBPetr OK2UUB
VENPetr OK1VEN
VOPPetr OK2VOP
WYJirka OK2WY
ZOLibor OK2ZO
ZRPetr OK2ZR

Radioamatérské značky ve výše uvedené tabulce a v popisu fotek jsou uvedeny tak, jak byly platné v době, kdy byly fotky poprvé zpracovávány. Pokud od té doby došlo k zániku některé značky nebo ke změně, tak toto zde není již zahrnuto.

Nahoru