Skip navigation

ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2RKB » Texty » Kronika » Polní den 2016 | ---

Kronika

2016

Polní den 2016

2.-3.7.2016, Pálava-Stolová hora, JN88HU, OK2RKB+OK2KFJ, 23cm 13cm 9cm 6cm (3cm)

text: Pavel OK2PPK

Připečení a rozpuštění

Někdy v květnu jsme při rozmluvě s Pavlem PMA oprášili myšlenku z loňského UHF contestu, že bychom mohli zase jednou vyrazit na Polní den - po delší době totiž nekolidoval jeho termín s 4-denními závody ROB. Pavel rozeslal info s dotazem na účast na lidi, ale zájem byl minimální. Nakonec se alespoň malý tým lidí, složený z členů radioklubů RKB a KFJ, podařilo seskládat, Jirka PKB zajistil potřebná povolení a mohli jsme vyrazit.

Těsně před závodním víkendem, když už jsme konečně získali i klíč od závory blokující nově vjezd na cestu na kótu, nás ještě poněkud znervózňoval vývoj počasí, protože rozblácená cesta nám už několikráte pořádně zamíchala plány.

Sobota 2.7.2016

Pavel PMA ráno nejprve vzvedl od Emila EK zapůjčené transvertory na 3, 6 a 13cm a elektrocentrálu a po půl deváté jsme u nás na klubu ještě za pomoci Jirky BQY naložili stožáry, antény a další vybavení. Všechny věci jsme s Pavlem PMA raději připravili už o týden dříve, takže nám to šlo celkem rychle a brzy jsme vyráželi směrem na Pálavu. Tak trochu jsme ale nevěděli, co nás čeká, protože mezitím už volal Jirka PKB a hlásil, že nahoru kvůli blátu nedokáže vyjet.

Montáž stožáru pro 23cm. (foto PPK)

A tak, když jsme po půl jedenácté dorazili do Klentnice, bylo příjemným překvapením, že Jirka je s autem už nahoře a mládežníci z KFJ (Jáchym, Zbyněk, Pavlík) už mají i postavené stany. Jirka totiž sehnal pomoc a jeden místní ho nahoru vytáhl na laně. My jsme s Pavlem PMA projeli celkem dobře, akorát Pavla "ulovili" při rozjíždění do první zatáčky u hřiště, když málo zvednuli 230V kabel natažený přes cestu, a ten se zachytil o šrouby na parabole na střeše auta a poohýbal nám je.

Polní den mládeže. (foto PPK)

Nahoře nás čekala pořádná savana, tráva měla snad přes metr, do všeho lezla, a v autech to na konci víkendu vypadalo, jakobychom pomáhali při žních s odvozem obilí. Tentokráte jsme s sebou neměli karavan, pravděpodobnost deště byla značná a venku byl děsný pařák, takže Pavel PMA navrhnul postavit nejprve vysílací stan, kam bychom se případně s věcmi mohli schovat, a pak kolem něj teprve vztyčit stožáry. Hezky se to řekne, ale blbě udělá, stále někde vycházela špatně lana, nestačily koaxy, pod kotevní kůly vycházela skála nebo se do stanu chtěla zabořit zvedací jehla - naštěstí zatím jen obrazně, Pavel PMA vyznačil nejprve stan jen formálně plachtou. Trochu nás to vyměřování zdrželo, ale nakonec se to podařilo vymyslet.

Když jsme kolem půl třetí dokončovali montáž stožáru a dvoumetrové paraboly pro pásmo 23cm, tak dorazil poslední člen týmu, Petr VEN, rychle seskládal vybavení na 144MHz a kluci z KFJ si tak mohli v posledních 15ti minutách pod Petrovým dozorem zkusit udělat alespoň pár spojení v Polním dnu mládeže. Nebyl ani čas stavět na to stožár, a tak krátkou yaginu držel vždycky někdo jen tak v ruce.

Po 15h šel nahoru stožár 23cm a začali jsme montovat MW stožár s vybavením na pásma 3cm, 6cm a 13cm. Na kopci se za námi v té době stavili Břeťa a Martin, takže pomocníků byl dostatek. Začátek závodu jsme nestíhali ani omylem, MW stožár se nám podařilo vztyčit až kolem půl páté, a ještě bylo před námi spousta práce s pozapojováním a rozchozením všech pásem. Petr VEN mezitím stačil pro pásmo 9cm postavit místo své obvyklé trojnožky další stožár s rotátorem.

Pak jsme začali zápasit s problémy s propojením pracovišť, s funkčním přístupem na chat, s krátkým kabelem od jednoho pásma ze sestavy 3+6+13cm, kvůli kterému jsme museli znovu složit a zase vztyčit celý stožár a upravit pomocné kotvení, ale hlavně s faktem, že sestava transvertorů na pásma 3, 6 a 13cm, vůbec nešla zapnout. Na zdroji po zapojení všech kabelů klesalo napětí na třetinu. Metodou pokus omyl se jako problematický vytipoval transvertor na 3cm. Pak se jako viník našlo zapomenuté sepnuté tlačítko napájení předzesilovače na TRXu od MF, po jeho vypnutí konečně šla všechna tři pásma zapnout současně, ale radost byla předčasná. Později se ukázalo, že na 3cm to sice nějak poslouchá, ale nejede vysílač.

Večerní bouřka. (foto PPK)

Už po 17h se obzor dost zatáhnul. Kolem 19h jsme stačili po odstranění různých trablů udělat jen pár spojení na vyzkoušení a než jsme to mohli rozjet naplno, tak začalo poprchat a bylo jasné, že za humny máme bouřku. Stačili jsme jen tak tak pouklízet venku věci, na 23cm zdvojit na návěrné straně kotevní kůl a přidat pomocné kotvení na MW. Vzápětí řízlo dvakrát dost blízko na to, že jsme bez dalšího přemýšlení začali raději vše zase vypínat a rozpojovat kabely. Nedalo se ani běžet schovat do aut, protože se vzápětí spustil liják s vichrem, a kolem to mlátilo. Nad 23cm pracovištěm začalo protékat plátno, takže jsme půl věcí museli schovat vevnitř ještě pod plachtu, a na jedné straně vítr trhal neustále ze země stanové kolíky, a to jsme tam dali velké. Pavel PMA, který si stačil vzít do stanu pláštěnu, tak chvílemi obcházel kritická místa a přibouchával kolíky a dopínal lana.

Potopa, která přilétla shora, začala někdy před 20h a asi za půl hodiny to trošku zvolnilo, dotáhli jsme uvolněná lana od 23cm, a já se běžel raději schovat do auta, na další sezení vedle bleskosvodu jsem nějak už neměl nervy. Kolem 20:45 začal blázinec nanovo na další asi čtvrt hodinu. Pás bouřek pak procházel jižně od nás nížinou a bylo to docela divadlo, ale bouřky byly i severně od nás. Pavel s Petrem sice po 21h zase spustili MW i 9cm, ale s 23cm, které byly naším nejvyšším bleskosvodem, jsem měl odvahu pokračovat až po 22h.

Na 3cm se ukázalo, že nám to zřejmě nevysílá. Na 6cm Pavel nadával, že se tam přesunulo rušení, které jsme zde mívali dříve na 13cm, kde to naopak už bylo lepší. Na 23cm jsme měli už těžkou ztrátu, lepší stanice dávaly kolem 100 spojení a průměrné kolem 50. Na pásmu 23cm bylo slyšet málo stanic, sice se občas podařilo něco nalézt a dohodit to na vyšší pásma, ale více spojení jsme museli domlouvat přes chat. Petr VEN pak v neděli ještě přišel se svým komentářem, že na chatu je dost stanic, ale když se snaží spojení domluvit, že se mu tam málokdo ozve.

Na 23cm se v nočních hodinách podařilo asi jen jedno zajímavé spojení, když po 1h ráno na mě houkl Pavel PMA, že mám kouknout po DL0GTH, že na trase jsou zrovna 4 letadla za sebou, a že by to díky odrazům mělo jít jak z praku, a skutečně to na 465km šlo nádherně jen fone za 59. Vzápětí se pak podařilo i spojení na 13cm. V této době nebyly na pásmu blízké stanice, takže body každým spojením pěkně narůstaly a průměr se držel přes 250km na spojení. Někdy po 23h začalo znovu pršet a déšť mě zazdil ve stanu, nechtěl jsem být znovu promáčený, a tak ikdyž to tedy nad ránem na 23cm začalo být zcela nezáživné, tak jsem to zalomil až někdy o půl čtvrté. Na 9cm skončili kluci někdy po půlnoci a nevím do kdy pak seděl u MW a 23cm Pavel PMA, ale první spojení pak ráno začínaly už po 7h. V noci jsme tak končili se 24mi spojeními na 23cm, 14ti na 13cm, 6ti na 9cm a 6ti na 6cm.

Neděle 3.7.2016

Pohled na kótu. (foto PPK)

Noční déšť ustal až někdy ráno, kolem 10h se začala oblačnost trhat a ukázalo se sluníčko. Než jsem vylezl, tak už se pánové na 9cm, MW i 23cm činili. Pavel PMA dopoledne udělal na 23cm DR9A, což byl s 605km náš ODX, a po poledni se mu podařilo 500km dlouhé spojení s IK3COJ na 6cm. Jinak to pak bylo takové to nedělní paběrkování.

Pavel OK2PMA na pracovišti 3+6+13cm. (foto PPK)

Počasí se zlepšilo, nebyl už takový pařák, bylo celkem příjemné polojasno, trochu vítr. Stavil se za námi Petr OK1IN, z mikulováků Ladík, Vojta a Lukáš, znovu se zastavil Martin, ukázali se zde i někteří rodiče od kluků z KFJ. S OK1IN jsme si střihli jedno společné foto. Sušily se věci a vypadalo to, že nakonec domů povezeme stany suché.

Závod jsme, i díky již příznivému počasí, dojeli až do konce. Vyplatilo se to, těsně před závěrem se nám podařilo zaokrouhlit počet spojení na 23cm na 50 a přelézt hranici 12 tisíc bodů.

Balení se krapet protáhlo, ale Pálava nám odpoledne ukázala svoji přívětivější tvář s nádhernými výhledy do okolí, takže to ani nevadilo. Postupně se rozprchli mládežníci z KFJ, jak si je vyzvedávali rodiče, Petr VEN vyrazil na svoji tříhodinovou jízdu domů, a já s Pavlem PMA a Jirkou PKB jsme odjížděli s nacpanými auty jako poslední po půl osmé večer. Ukázalo se, že bylo štěstí, že se Jirkovi PKB podařilo v sobotu, vzhledem k ranním problémům s vyjetím a očekávanému dešti, operativně dohodnout se správou ponechání aut nahoře, protože cesta byla po nočním lijáku v takovém stavu, že nahoru bychom se v neděli nedokázali vyškrábat.

A na závěr poděkování všem ostatním, co nám pomáhali s nakládáním či vykládáním stožárů a antén (Jirka BQY), se stavbou (Břeťa, Martin) anebo se zapůjčením techniky (Emil EK), a protistanicím děkujeme za spojení v závodě.

Předběžné výsledky v PD:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
1296 MHz50 12011 DR9A 605km IC275 + XVTR DB6NT, 25W, dish 2m
2.3 GHz 24 5665 DL0GTH 465km IC275 + XVTR DB6NT, 5W, dish 0.9m
3.4 GHz 14 2654 DB6NT 398km XVTR OK1VEN, 15W, dish 0.9m
5.7 GHz 13 3341 IK3COJ 500km IC275 + XVTR DB6NT, 5W, dish 1.2m
10 GHz 0 0 - IC275 + XVTR DB6NT, 1W, dish 0.5m
Předběžné výsledky v PDM:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
144 MHz 6511OM6ADN 154km FT897, 5W, 5el. Yagi

Fotografie z akce

- . -

Nahoru