Skip navigation

ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2RKB » Texty » Kronika » MW contest 2013 | ---

Kronika

2013

Mikrovlnný závod 2013

31.5.-2.6.2013, Pálava - Stolová hora, JN88HU, OK2RKB + OK2KFJ, 23cm 13cm 9cm 6cm 3cm

text: Pavel OK2PPK

Bahno, bahníčko

Stožár MW, odspodu 6cm, 13cm a 3cm. (foto PPK)

K naší malé radosti se začíná stávat tradicí deštivé počasí před MW kontestem, které přístupovou cestu na Stolovou horu promění v kritických místech v blátivou skluzavku, a znemožní nám dostat se na kótu v pátek před závodem. Nejinak tomu bylo i letos a můžeme říci, že problémy s dopravou předčily tentokráte naše nejhorší očekávání.

Že se celá akce nakonec uskutečnila a náš vysílací tým pod závodní značkou OK2KFJ se po roce opět dokázal sejít, je tentokráte jen díky neskonalému úsilí Pavla OK2PMA, který točil klikou organizační lanovky jak snad ještě nikdy, a dokázal překonat můj totální pesimismus daný jak katastrofálním vývojem počasí tak i mojí ztrátou zaměstnání zrovna den před závodem, a vyřešil všechny klacky naházené pod nohy, jako nemožnost dostat nahoru karavan bez chybějícího auta 4x4 s kulou, chybějící jeden transceiver na mezifrekvence, centrálu, kterou si zabukoval místo nás zrovna na stejnou akci někdo jiný, atd.

Pátek 31.5.2013

Hřiště a Sirotčí hrádek. (foto PPK)

Loni na podzim jsme díky zániku organizace FSTK přišli definitivně o střechu nad hlavou, a museli se přestěhovat do jiných, narychlo pronajatých prostor. A tak letošní odjezd na MWC byl vlastně premiérou, protože jsme poprvé nakládali materiál na novém stanovišti v Juliánově. Po 15h jsme se tam sjeli s Pavlem PMA a do dvou aut naložili vše potřebné. Následně jsme se sjeli v Klentnici s Jimem OK2GTI a šli obhlédnout situaci. Bylo zrovna po dešti a udělal se pěkný slunečný podvečer, ale vše bylo totálně nacucané vodu a z cesty byla klouzačka. Jim zkusil vyjet nahoru, nakonec se mu to podařilo, ale že bychom tam dostali další dvě auta plně naložená materiálem bylo nereálné. A tak jsme se rozhodli počkat do soboty ráno, až cesta trochu oschne.

Večer jsme tedy využili pohostinnost Jima a ubytovali se zase u něj v Mikulově. Později za námi dorazil ještě Jirka OK2PKB a dojel Libor OK2ZO, ale po zkušenostech z minule jsme tentokráte posezení neprotahovali do noci a zalezli jsme do hajan zavčas.

Sobota 1.6.2013

Montáž stožáru MW. (foto PPK)

Byli jme rádi, že jsme nakonec nevzali karavan a rozhodli se nahradit ho naším starým vysílacím stanem. Cesta nahoru neoschla tak, jak bychom potřebovali. Dostali jsme nahoru jediné auto, co mělo náhon 4x4, u druhého v provedení předokolka se nám v kritickém místě cesty o kámen přetrhaly řetězy a zůstali jsme s ním viset, nakonec se ho podařilo nahoru vytáhnout na laně.

Veškerý další materiál jsme pak přeložili na jediné auto a nadvakráte ho vyvezli nahoru. Počasí napřed vypadalo optimisticky, ale po poledni bylo jasné, že se na nás valí silný déšť. Těsně před 14h jsme se rychle otočili dole pro druhou várku věcí a udělali jsme dobře, protože následující liják cestu změnil do stavu, kdy se už jsme ani neriskovali jízdu dolů.

Pohled na kótu. (foto PPK)

Rosťa OK5AZ tentokráte asi nebude rád vzpomínat, jak jsme ho honili nadálku telefonem jako nákupčího po čertech a ďáblech, např. náš požadavek na sehnání nových sněhových řetězů se ukázal jako problematický, vzhledem k letní sezóně se mu v několika hypermarketech málem vysmáli.

Liják po 14h nás dost zbrzdil. Stožár MW jsme stačili zvednout ještě před deštěm, ale 23cm bylo ještě na zemi ve fázi montáže. Naštěstí déšť pak přešel a odpoledne už bylo docela slušně, takže se nám to podařilo smontovat, poskládali jsme i ten náš starý rozlámaný vysílací stan, Jim a Rosťa pomohli dostat na kopec zapomenutou část výbavy a s mírným zpožděním jsme začali vysílat postupně na 23cm a na 13+6+3cm. Nějaké ty problémy nás ale pronásledovaly, např. vadný koaxiální kabel na mezifrekvenci na MW, padající připojení do internetu apod.

Petr OK1VEN nestihl dorazit před odpoledním lijákem a po příjezdu zjistil, že nahoru nevyjede ani omylem, takže pozdě odpoledne jsme jak mravenečci tahali nahoru pěkně pěšky jednotlivé části vybavení na 9cm. S metrovou parabolou na hlavě si člověk připadal jak dědeček hříbeček. Po smontování pak ještě musel Petr VEN odjet, takže na 9cm pak dělal nějaké spojení až někdy nad ránem po návratu.

Petr VOP na pracovišti 23cm. (foto PPK)

Navečer se za námi nahoře nečekaně zastavil Petr OK2VOP s manželkou a synkem v kočárku, a chvíli si také zařádil na 23cm. Později se ale na nás od Brna začala valit další voda, takže Petr s rodinkou za prvních kapek vyrazili rychle dolů a nás čekala pěkně mokrá noc.

Libor OK2ZO vymyslel další aktivitu na kótě. Na zdejší lokalitu připadají tři chráněné oblasti použitelné do diplomu OKFF Flóra a fauna a dvě z nich ještě nebyly aktivovány. Vzal s sebou tedy KV radio, jen se základním výkonem 100W, jako anténu nainstaloval vertikál DX88, a pod značkou OK2RKB aktivoval všechny tři oblasti.

Neděle 2.6.2013

Petr VEN a Jirka PKB na pracovišti 9cm. (foto PPK)

Nedělní vyhlídky na zlepšení počasí byly velmi pochmurné. V 5h ráno déšť. V 6h liják. Ještě v 9h poprchalo. Ale bylo vidět jak od jihovýchodu se k nám sune hrana oblačnosti a za ní jak už svítí slunko. Ale trvalo to dost dlouho, ještě i zapršelo, než se oblačnost začala trhat i u nás. Ale později odpoledne se konečně rozsvítilo sluníčko, takže na balení nám část věcí stačila oschnout. Ne vše, např. zjistili jsme, že do přepravních beden, ikdyž byly zavřené, v lijáku natekl škvírou pod víkem do každé tak poctivý 1 litr vody, Libor si zase zapomněl svoje půllitry zaparkované v noci u stanu z vnější strany a měl je tak hezky natankované, apod.

Libor ZO u KV zařízení při spojení v soutěži Flora a fauna. (foto PPK)

Na pásmech MW (13+6+3cm) nás postihnula nepříjemná závada, u transcieveru se kousnul ladicí knoflík, prostě s ním nešlo skoro pohnout a neladilo to, zůstali jsme zaseknutí na kmitočtu asi xxxxx102 kHz, takže nezbývalo, než skedy domlouvat na tento kmitočet. Později Pavla PMA napadlo, že vlastně na mikrofonu jsou ještě tlačítka UP/DOWN a zkusil to přelaďovat pomocí nich.

Největší obavy jsme měli v neděli z toho, jak dostaneme věci dolů. Bylo potřeba dostat dolů náklad ekvivalentní 4 naloženým autům, a bylo jasné, že auto, které sjede dolů, se nahoru už nedostane. Asi bychom to narvali do dvou aut a něco snesli v ruce, ale jak dostat dolů tu dělostřeleckou trojnožku od 9cm, jsme nedokázali vyřešit. Nakonec Petr VEN sehnal zespodu z Klentnice svého kamaráda Járu, ten došel i s manželkou, něco nám pomohli snést a pak risknul cestu nahoru s malotraktorem s vozíkem a dokázal nám nejneskladnější část vybavení dostat dolů, ještě jednou velmi velmi moc děkujeme za pomoc, toto nám opravdu vytrhlo trn z paty.

Pavel PMA u MW zařízení 13, 6 a 3cm. (foto PPK)

Kolem 19h za pěkného slunečného počasí, ale s obrovským černiskem dalšího lijáku na východním obzoru valícím se na nás, jsme opustili kótu. Dole jsme ještě řešili problém se stávkujícím malotraktorem, který se po sjetí ke hřišti odmítl dát znovu nastartovat a pak ještě bylo nutné najít na autech v hromadě bahna řetězy a dostat je dolů z kol. Takže domů jsme vyráželi až někdy před 20h. S Pavlem PMA nás ještě čekala cesta k Emilovi do Moravan, na vyložení části MW techniky, a pak jsme v lijáku, který nás dohnal, jeli na klub vyložit zbytek věcí.

Co dál? V úvaze je letošní UHF kontest, třeba bude lepší počasí. Pavel PMA našel chybu v původním IC275 od MW (vadná předdělička) a Emil OK2EK v neděli večer, když jsme se u něj zastavili, hlásil, že se mu podařilo švába vyměnit, takže snad příště bude zase k dispozici původní mezifrekvence na MW. A ukázalo se, že v nouzi lze nahradit karavan i původním vysílacím stanem (ale naštěstí nebyl nějak silný vítr, jen déšť). Takže nejpozději na podzim, doufejme, zase naslyšenou.

Předběžné výsledky v Mikrovlnném závodě:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
1296 MHz6815218DR5T 621kmIC275 + XVTR DB6NT, 25W, dish 2m
2.3 GHz 22 5209 IK3COJ 500km IC275 + XVTR DB6NT, 5W, dish 0.9m
3.4 GHz 6 1103 OK1AIY/P 315km FT290 + XVTR OK1VEN, 15W, dish 1m
5.7 GHz 17 3999 DL0GTH 465km IC275 + XVTR DB6NT, 5W, dish 1.2m
10 GHz 264966 9A2SB 398km IC275 + XVTR DB6NT, 1W, dish 0.5m

Fotografie z akce

- . -

Nahoru