Skip navigation

ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2RKB » Texty » Kronika » MW contest 2012 | ---

Kronika

2012

Mikrovlnný závod 2012

1.-3.6.2012, Pálava - Stolová hora, JN88HU, OK2RKB + OK2KFJ, 23cm 13cm 9cm 6cm 3cm

text: Pavel OK2PPK

Stolová hora opět až napodruhé

OK2RKB a OK2KFJ na Mikrovlnném závodu 2012. Zleva Pavel PMA, Petr VEN, Pavel PPK, Rosťa AZ a Jim GTI. (foto XDK)

Letošní mikrovlnný závod měl pro nás začátek velmi podobný, jako ten loňský. V pátek jsme se na Stolovou horu kvůli dešti zase nedostali. Ale nakonec se v sobotu ráno zadařilo, a tak jsme se opět pod značkou OK2KFJ mohli ozvat z náhorní plošiny, letos na 5ti mikrovlnných pásmech.

Pátek 1.6.2012

Zleva Pavel PMA, Petr VEN, Pavel PPK, Rosťa AZ a Jim GTI. (foto XDK)

Pavel PMA tentokráte obeslal potenciální účastníky akce dlouho dopředu, nicméně na množství přihlášených lidí to nemělo žádný vliv, a tak nás zase vyrážela minimální sestava. S Pavlem PMA jsme v úterý před závodem připravili na klubu věci a v pátek mezi 17 a 18h jsme je naložili do dvou aut. Pavel už měl vyzvednuté transvertory 13+6+3cm od Emila EK a karavan vyzvedával Jim GTI, tak jsme mohli vyrazit přímo do Klentnice. Oproti loňsku nebylo žádné dusno a pršelo už když jsme vyráželi z Líšně. Pak sice na chvíli vylezlo sluníčko, ale vzápětí následoval slejvák a voda tekoucí z polních cest, když jsme dojížděli do Klentnice, dávala tušit, že budeme mít problémy s výjezdem.

Parabola o průměru 2m pro pásmo 23cm. (foto PPK)

V Klentnici jsme se sjeli takřka na minutu i s Jimem GTI a dorazil i Jirka PKB, Petr VEN už byl také v dosahu, vše klapalo časově dokonale, ale u hřiště byl, stejně jako loni, dav lidí s auty, která blokovala průjezd, a cesta nahoru byla rozbahněná. Jim to zkusil projet bez přívěsu, a dál jsme se po loňských zkušenostech už raději o nic nepokoušeli, otočili jsme celou karavanu a nabrali kurs k Jimovi do Mikulova. Skončili jsme u Jima ve sklípku, tentokráte v širším kruhu doplněném ještě o Jirku PKB a Petra VEN. Večer se ještě několikrát rozpršelo, takže to nakonec bylo příjemnější řešení, než se motat potmě ve vodě na kopci.

Sobota 2.6.2012

Stožár MW - shora 3, 13 a 6cm. (foto PPK)

Opakovala se loňská situace, alternativní plán pro případ, že se nahoru opravdu nedostaneme, nebyl. Horší to bylo o fakt, že v noci letos pršelo a nefoukal vítr, který by vysušil cestu. Ráno jsme tedy znovu vyrazili ke hřišti a zkusili to projet. Nakonec se to podařilo, akorát Pavel PMA s plně naloženou předokolkou zůstal viset za hřištěm, ale s Jimovou pomocí se na laně nahoru také vyškrábal.

V noci na 9cm, vpravo Jirka Sekereš PKB. (foto PPK)

Jinak vše klapalo dobře, dorazil Rosťa AZ na pomoc se stavěním, Jirka PKB vyvezl trojnožku pro 9cm, Petr VEN dorazil také brzo. V poledne jsme měli smontovaný stožár s pásmem 23cm, asi za další hodinu stožár s pásmy 13, 6 a 3cm, a kolem 14h začal Petr VEN skládat sestavu pro 9cm. Nekonala se žádná překvapení, jako že jsme něco zapoměli, nebo že by něco před závodem vypovědělo službu.

Naproti u Sirotčího hrádku se od brzkého odpoledne konal nějaký festival, a tak se kolem pohybovalo dost lidí. A občas se stavil i někdo za námi, např. David OK1XDK s YL s námi chvíli pobyl nahoře a pomohl nám se stavěním, a ještě od něho máme zase jednou společnou fotku z akce. Tradičně na kole dorazil Martin AS a zůstal s námi až do neděle. Jirka PKB musel odjet, taktéž Rosťa AZ mohl s námi pobýt jen na stavění, a Jim GTI odpoledne také zamířil k domovu, takže na vlastní závod jsme v sobotu odpoledne zůstali ve složení Pavlové PMA a PPK, Petr VEN a Martin AS.

Počasí v sobotu celkem drželo, už nepršelo, ale žádný pařák, poměrně studený vítr, a odpoledne jsme si užili i nějaké to sluníčko. Nekonal se bohužel žádný nádherný západ slunce, večer se od západu zase začalo zatahovat a slunce zmizelo za oblačností.

Noční pohled směrem k Mikulovu. (foto PPK)

Na MW (13+6+3cm) se Pavel PMA v sobotu tvářil celkem spokojeně, zato na 23cm jsem z toho byl rozpačitý a připadalo mi, jakoby to špatně poslouchalo. Chyběly skoro úplně OK1 stanice, ani směrem na severní Moravu nic moc, dolů na jih taky mizérie, jakoby na pásmu bylo akorát pár OM stanic a jinak nic, ale zase občas se podařilo delší spojení třeba do DL, takže to poslouchat muselo. Některé stanice dávaly podobný počet spojení cca kolem 20ti, jako my, ale občas někdo měl 3x tolik. Prostě takový nějaký atypický divný začátek, jakoby to někde chodilo a jinde vůbec. Na 9cm se Martin s Petrem snažili využít větší paraboly, kterou Petr tentokráte přivezl, a tvářili se spokojeně.

Ještě poznámku k sobotní montáži vybavení - před závodem jsme se s Petrem VEN docela potrápili s vyrovnáním trojnožky pro 9cm. Není nadto rovnat vodováhou parabolu, když člověk neví, jaký úhel vlastně svírá s rovinou trojnožky, a na trojnožce není žádná vztažná plocha, které by se dalo chytnout a vyrovnat ji do roviny. Furt jsme natahovali a zkracovali nožky a furt to bylo do některého směru křivé. Jak v seriálu A je to, jen ta pila nám chyběla.

Neděle 3.6.2012

Stožár MW v noci. (foto PPK)

Úplně celou noc jsme nejeli, ale Pavel PMA to vydržel poměrně dlouho a z toho, co dělal na 23cm, bylo zřejmé, že můj pocit, že je v transvertoru 23cm nějaký nabořený vstup, byl jen pocitem. Na vyšších pásmech panovala nadále spojenost, akorát nějak chyběly stanice S5, a občas kluci nadávali, že se nejsou s kýmsi schopni domluvit přes chat, že chce všechny jiné, jen ne nás. A na 3cm se Pavel PMA snažil v neděli o spojení s Mirkem AQ, což byl směr přímo přes Děvín, ale převýšení cca 100m hned za rohem se ukázalo na tomhle pásmu pro nás nepřekonatelným. Petr VEN se zase snažil několikrát na 9cm o spojení s OK1KUO a také se nezadařilo, akorát tohle přes Děvín nebylo, tak Petr říkal, že by ho zajímal profil terénu mezi námi, co nám to tam vlastně stíní.

Libor ZO na 23cm. (foto PPK)

Před polednem jsme z radarových odhadů srážek zjistili, že se na nás od Šumavy bude valit déšť, spočítali jsme to tak na začátek někdy mezi 14 a 15h. Dopoledne bylo u nás slunečno a docela vedro, ale po 13h se začalo zatahovat. Dojel Libor ZO a šel na 23cm, a raději jsme nahoru vyvezli auta, dokud byla cesta suchá. Pak dorazil i Jim GTI a někdy po 14h se skutečně rozpršelo. Pavel PMA zkoušel spojení na 3cm rainscatterem a směřoval to do bouřky, ale říkal pak, že bohužel nebyly protistanice.

Před deštěm jsme to sbalit nestačili, tak jsme zůstali na kopci až do závěru závodu, a déšť přešel chvíli před koncem vysílání. Celkem rychle a bez prostojů se nám podařilo celou sestavu rozebrat a naložit, a poměrně brzy jsme mohli sjet dolů s kopce. Zastavili jsme se ještě na chvíli dole na parkovišti v Klentnici, přepřahal se přívěs. Libor ZO se pak vydal do Moravan vrátit techniku Emilovi EK, a s Pavlem PMA nás ještě čekalo vyložení věcí na klubu a vrácení karavanu, v Brně jsme byli hotoví někdy kolem půl deváté večer, tedy v celkem slušném čase.

Předběžné výsledky v Mikrovlnném závodě:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
1296 MHz6715869IK3COJ 500kmIC275 + XVTR DB6NT, 25W, dish 2m
2.3 GHz 33 7671 IK3GHY 495km IC275 + XVTR DB6NT, 5W, dish 0.9m
3.4 GHz 14 2884 DG2NES 398km FT290 + XVTR OK1VEN, 15W, dish 1m
5.7 GHz 18 4457 DL0GTH 465km IC275 + XVTR DB6NT, 5W, dish 1.2m
10 GHz 295563 DG2NES 398km IC275 + XVTR DB6NT, 1W, dish 0.5m

Fotografie z akce

- . -

Nahoru