Skip navigation

ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2RKB » Texty » Kronika » UHF contest 2011 | ---

Kronika

2011

UHF contest 2011

30.9.-2.10.2011, Pálava - Stolová hora, JN88HU, OK2RKB + OK2KFJ, 23cm 13cm 9cm 6cm 3cm

text: Pavel OK2PPK

Babí léto na Pálavě

OK2RKB a OK2KFJ na UHF contestu 2011 (zleva Petr VEN, Martin AS, Jim GTI, vzadu Pavel PMA). (foto PPK)

Nádherné počasí v závěru září a Pálava, to je kombinace, které nelze odolat. A tak jsme po delší době vyvezli na kopec konečně zase naši kompletní sestavu pásem 23+13+6+3cm. Pavel OK2PMA a Jim OK2GTI před závodem opravili jeden ze dvou vadných IC275 z mezifrekvence pro 13+6+3cm a Petr VEN sestavu doplnil o pásmo 9cm. Naopak pro nedostatek operátorů (a taky kvůli chybějícímu místu - Jimovi před závodem odešla vysílací dodávka) doma zůstalo pásmo 70cm. A tak jste nás mohli první zářijový víkend slyšet pod značkou OK2KFJ opět ze Stolové hory.

Pátek 30.9.2011

Začátek závodu. MW a 23cm. (foto PPK)

V pátek jsme s Pavlem PMA vyráželi krátce po poledni. Karavan připřaháme až daleko pod Brnem, takže jsme kompletní vybavení včetně čtyř parabol nasoukali do dvou aut (ukázala se zajímavá zkušenost, zatímco do krátké oktávky se nám podařilo plechovou parabolu od 6cm dostat, tak do kombíka zadem neprošla), stavili jsme se natankovat benzín pro centrálu, zajeli pro karavan k Vedrovicím a před 17h jsme dorazili do Klentnice. Jim GTI tou dobou ještě nebyl na cestě, tak jsme nahoru vyrazili jen jedním autem bez karavanu, zkontrolovali jsme a vyčistili cestu a jedno auto jsme nechali s věcima už nahoře. Mezitím dorazil Jim s čtyřkolkou, a tak zrovna když zapadalo slunce jsme měli veškerou techniku a karavan na kótě. Tentokráte bez jakýchkoliv problémů se stoupáním v první zatáčce u hřiště. Jediný zádrhel tak byla vlastně jen katastrofální dopravní situace v Brně, kde souběžně rozkopali několik důležitých silnic, a tak jediná rozumná snaha jak se dostat z Králova Pole do Líšně byla objížďka celého Brna po dálnici.

Užili jsme si pěkný západ slunce, vyložili jsme materiál, Jim pak vyrazil domů a my jsme s Pavlem PMA ještě svezli auta pryč ze Stolové hory. Stavbu stožárů jsme nechali až na ráno.

Sobota 1.10.2011

Ráno jsme se ve dvou pustili do montáže stožárů. Nejprve jsme začali skládat 23cm. Pak dojel Jirka OK2PKB, takže nám to šlo rychleji, a v poledne byl stožár i s 2m parabolou pro 23cm vztyčený. Jirka nahoru vyvezl i trojnožku pro 9cm, ale samotné zařízení měl dovézt odpoledne až Petr OK1VEN, takže jsme začali sestavovat stožár s výbavou pro 13, 6 a 3cm. Po poledni dorazil poněkud splavený Jim na kole a vzápětí Martin OK2AS, též na jednostopém vozítku s nožním pohonem. Kolem 13h byl další stožár nahoře a vše vypadalo dobře až do okamžiku, kdy jsem sáhl do kabely pro věci od 23cm, a ukázalo se, že blbý pocit, že se něco zapomělo, není pocitem, ale realitou, a chybí nám ovládací skříňka od transvertoru.

Petr VEN na 9cm. Vlevo Martin AS. (foto PPK)

Nezbylo než se otočit zpět v Brně. Skříňku se nám podařilo dostat na kopec ještě před závodem, ale pak nechtěl transvertor poslouchat ani vysílat, ale klidové proudy tekly normálně. Po nějakém laborování se jako zdroj problémů ukázal dolní konektor na kabelu od mezifrekvence, když byl dotažený, tak to nejelo. Nějak jsme ho natvarovali, aby to jelo, ale Pavel PMA říkal, že během závodu mu to někdy pak zase zazlobilo. (Doma jsem pak zjistil, že na tom 15m koaxu se dielektrikum za léta používání zatáhlo tak o 1cm dovnitř do koaxu a v konektoru byl při dotažení asi zkrat). Mezitím, co jsem jel pro ovládání, tak na kopec dorazil Petr VEN a začal montovat 9cm na trojnožku, a jediná větší událost už byla asi jen ta, že si pánové objednali na kopec několik krabic s pizzou (až nahoru jim to teda nevyvezli), a že odjel Jirka PKB.

Večer na kótě. (foto PPK)

Oproti minule jsme zkusili jinak vyřešit zasíťování pracovišť a napojení do Internetu. S Pavlem PMA jsme to preventivně vyzkoušeli s oběma noťasy ještě před závodem v klidu doma v Brně, takže propojení pracovišť 23cm a MW (13+6+3cm) jelo bez problémů. Akorát Petrův noťas na 9cm napřed nějak stávkoval, ale přenastavili jsme pak mírně APčko s routerem a výsledkem bylo funkční propojení všech pracovišť mezi sebou a jejich napojení na chat.

Navečer pak odjel zase Jim i Martin, ale zpět dorazil Jirka PKB a už s námi na kopci zůstal až do neděle. Počasí drželo celou sobotu, obloha bez mráčku, tuny turistů, občas nějaké to letadlo nebo balón, a navečer poněkud dotěrní motoroví rogalisté, vypadalo to, že se snad snaží nám vrazit do paraboly, což s ohledem na kolem roztahaná kotevní lana nebyl zrovna nejlepší nápad. Provozně se jelo v obvyklé sestavě, Pavel PMA na MW (13+6+3cm) a 23cm, Petr venku na 9cm, já na 23cm, a netradičně i Jim na 23cm. A Jirka PKB a Martin AS asistence u 9cm. Nějaká velká překvapení v délce nebo počtu spojení se nekonala, a delší spojení se vesměs dařila hlavně díky domluvě přes chat.

Neděle 2.10.2011

Nedělní počasí bylo opět stejné, davy turistů a všech, co si užívali babího léta, byly také podobné. Přes noc Pavel PMA povytloukal z chatu co se dalo, takže na spojení už to bylo jen paběrkování. Na vyšších pásmech jsme několikrát narazili na problém se směrem na stanice přes Děvín, těch cca 100m převýšení dělá své a několik spojení se nám na tu stranu nepodařilo navázat. A pak zase na některých pásmech zde začíná být z některých směrů nepříjemné rušení od nějakých služeb nesouvisejících s radioamatérským provozem.

Pracoviště 3, 6 a 13cm a zleva Pavel PMA, Petr VEN a Jirka PKB. (foto PPK)

V pohodovém rozpoložení jsme se prozávodili až do 16h. Před koncem závodu jsme nahoru postupně vyvezli zpět auta, a dorazil i Jim na odtažení karavanu a pomoci nám s balením. V celkem dobrém čase jsme vše rozebrali a ještě před 18h jsme odjížděli z kopce. Dole jsme si ještě na chvíli sedli u stánku na parkovišti v Klentnici. Jim odvezl karavan, a my jsme pak s Pavlem PMA absolvovali zase obvyklé vykládací kolečko po různých místech, kde se měl uložit materiál a vybavení.

Tentokráte žádné názory dalších účastníků na akci nemám, tak jen krátké shrnutí. Pohodový víkend, i díky velmi pěknému počasí, ráno a večer trochu foukalo, u hrany Stolové hory to byla až nepříjemná fujavice, ale v místech, kde jsme měli stanoviště, to bylo bez problémů. Po letech se nám podařilo zase poopravovat celou naši sestavu vyšších pásem a dostat ji na kopec. Po špatných zkušenostech z letošního MW contestu se nám podařilo vylepšit zasíťování pracovišť a jejich napojení na chat. Provozně pro nás průměrný závod s průměrnými výsledky, žádné zázraky se u nás nekonaly. A do budoucna otázka, jak to bude s vysíláním ze Stolové hory dále, protože tiskem nedávno proběhly nějaké zvěsti o změnách ve vedení CHKO, a těžko teď odhadnout, jestli to nemůže mít nějaký dopad na značně křehkou možnost z této kóty vysílat.

Doplněno dodatečně 24.10. navečer: Pavel PMA se pustil do porovnávání našich výsledků v letošním UHFC s dosavadními výsledky a poslal dnes pár postřehů ... Nakonec to až zase tak "šedě průměrné" bylo jen zčásti, a to na pásmech 23, 6 a 3cm (pátý nejlepší bodový výsledek z 39, sedmý z 21, šestnáctý z 30). Na 13cm je to na body náš nový rekord na tomto pásmu a na 9cm to je náš nejlepší bodový výsledek ze Stolové hory.

Předběžné výsledky v UHF contestu:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
1296 MHz8020557SP4MPB 618kmIC275 + XVTR DB6NT, 25W, dish 2m
2.3 GHz 27 6258 IK3GHY 495km IC275 + XVTR DB6NT, 5W, dish 0.9m
3.4 GHz 16 3369 S57C 327km FT290 + XVTR OK1VEN, 15W, dish 0.7m
5.7 GHz 17 2818 S50C 319km IC275 + XVTR DB6NT, 5W, dish 1.2m
10 GHz 253697 DM7A 318km IC275 + XVTR DB6NT, 1W, dish 0.5m

Fotografie z akce

- . -

Nahoru