Skip navigation

ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2RKB » Texty » Kronika » MW contest 2011 | ---

Kronika

2011

Mikrovlnný závod 2011

3.-5.6.2011, Pálava - Stolová hora, JN88HU, OK2RKB + OK2KFJ, 23cm 9cm 3cm

text: Pavel OK2PPK, Pavel OK2PMA, Petr OK1VEN

Pálavská náhorní savana

OK2RKB a OK2KFJ na Mikrovlnném závodu 2011. (foto PPK)

S poněkud většími problémy způsobenými deštěm v týdnu před vysílacím víkendem, jsme se opět ozvali (pod značkou OK2KFJ) na MW pásmech ze Stolové hory na Pálavě. Náhorní plošina nás tentokráte uvítala pěkně vysokou trávou.

Pátek 3.6.2011

V pátečním odpoledním dusnu po obvyklých logistických peripetiích se sháněním karavanu a nakládáním věcí na různých místech po Brně jsme vyrazili v osvědčené sestavě Jim GTI, Pavel PMA a Pavel PPK z Brna. Cílem byla Stolová hora na Pálavě odkud jsme chtěli ve spolupráci s kluky z OK2KFJ z Mikulova odjet Mikrovlnný závod, a zároveň Jim doufal, že se bude moci sólo vyřádit na 2m v Memoriálu OM3AU. Předpoklad byl, že se nám Jimovou dodávkou podaří v pátek na kopec dostat karavan a vše potřebné pro 23cm a 2m, a že v sobotu za námi dorazí Jirka PKB a Petr VEN a dovezou 9 a 3cm.

Sobota ráno, nakládáme věci u Jima v garáži. (foto PPK)

Jim tvořil předvoj a táhl dodávkou někde před námi karavan, takže jako první dorazil do Klentnice a hlásil nám, že je tam u hřiště jakýsi mejdan a spousta "ožralců" nebo co, a že nemůže projet, a že cesta nevypadá dobře. To jsme s Pavlem zrovna projížděli kolem Mušova a začalo pršet.

Po příjezdu ke hřišti jsme zjistili, že Jim zůstal uvězněný u hřiště na příjezdové cestě, a kvůli parkujícím autům se nikam dál nedalo dostat. Nastalou patovou situaci rozhýbalo to, že na mejdanu došlo pivo a potřebovali jet pro další, což přes nás vpodstatě nemohli. Napřed lidi vymysleli (aniž by uhnuli auty), ať popojedeme doprava ke hřišti. Jenže vymotat se tam nedalo, do kopce to totálně klouzalo a tak po chvíli zůstal karavan na oji za autem zalomený skoro do pravého úhlu, totálně zablokoval příjezdovou cestu, a jakákoliv snaha se někam pohnout hrozila nárazem do jiného auta.

Jim OK2GTI na 2m. (foto PPK)

Teprve to přimělo lidi poodjet s auty a nám se podařilo dostat karavan směrem k cestě na Stolovou horu. Vzápětí ale auta naskládali zase okolo nás, takže nebylo možné se rozjet. Jim zkusil vyjet nahoru bez karavanu, ale skončilo to fiaskem hned v první zatáčce. Tak mě kluci nechali u věcí u hřiště a po 20h vyrazili zpět do Brna pro Jimova scouta 4x4, a mě zaúkolovali prořezáním cesty kolem hřiště.

Pavel PMA s Jimem GTI se vrátili až za šera. Zkusili jsme projet nahoru čtyřkolkou, to se podařilo, zkontrolovali jsme cestu až nahoru, ale dobrý pocit z toho nebyl. Pak jsme zkusili připřáhnout za scouta karavan, ale na podmáčené trávě jsme se nedostali ani do první zatáčky. Vzhledem k blížící se tmě padlo tedy definitivní rozhodnutí: "Dnes to balíme, další pokus až v sobotu dopoledne." Pokusili jsme se jinak během večera ještě sehnat traktor, ale to se nám také nepodařilo.

A tak jsme s celou kolonou vozidel a krámů nakonec přistáli u Jima v Mikulově a netradičně jsme tak páteční večer strávili u Jima ve sklípku a vyšplouchali se na závěr v bazénku na zahradě. Nicméně bylo to fajn, po pátečním dusnu určitě příjemné zpestření.

Sobota 4.6.2011

Nějaký alternativní plán na sobotu co dělat, když nahoru nevyjedem ani na druhý pokus, jsme nepřipravovali. Ráno jsme naložili komplet techniku a vyrazili znovu do Klentnice. Zkusili jsme dostat za zatáčku dodávku a scouta s karavanem, a cesta od večera přece jen trochu oschla, a s menšími problémy jsme projeli. Nakonec jsme na laně vytáhli nahoru Pavlovu oktávku, a v 10h jsme měli vše potřebné nahoře.

Stožáry s anténama na 2m. (foto PPK)

Uvítala nás spousta trávy, cesta nahoru i celý vršek byly komplet zarostlé tak 1m vysokým kobercem, Pavel na tom dokonce urval podběh v blatníku. Naštěstí to rychle oschlo. Postavili jsme první stožár pro 2m a po poledni jsme měli vztyčený stožár pro 23cm. Dvě třetiny druhého stožáru na 2m tvořila zvedací jehla od 23cm, takže jsme řešili dilema, zda napřed rozchodit zařízení na 23cm a zkontrolovat zda to jede, a nebo riskovat, z jehly udělat napřed stožár na 2m, a kdyby bylo na 23cm něco špatně a stožár se musel sklápět, tak 2m stožár zase celý rozebrat. Nakonec jsme šli cestou napřed rozjet 23cm, trochu nás to zdrželo, zdroj pro 23cm vydával nějaké divné zvuky a tak jsme chvíli hledali, zda je v něm něco špatně.

V noci na 9 a 3cm, značně polní podmínky - na dešti, větru a za tmy. (foto PPK)

Druhý stožár na 2m stál před 14h, ale byl problém s rozchozením 2m pracoviště, odešlo relé a tak s tím kluci nějakou dobu zápasili, než to opravili. Po 15h se za námi stavil Slávek OK2SLC, a dorazil Jirka OK2PKB s Martinem OK2AS a o něco později i Petr OK1VEN. A zároveň se od JV na nás valila bouřka. Těsně po začátku závodu se bouřka dostala až k nám, ale nakonec to voda vzala spodem kolem Mikulova, tak nás to minulo. Blesky z toho byly teda parádní. Kolem 17h se montovaly zařízení pro 9 a 3cm, ale došla další voda a tentokrát zapršelo i nahoře u nás, tak se montáž musela na nějakou dobu odložit.

Vyšší pásma se nakonec podařilo uvést do chodu. Problém nám dělalo připojení do internetu, neměli jsme obvyklou sestavu od Emila a nepodařilo se nám na kopci připojit přes mobil oba noťasy současně. Výsledkem bylo, že komunikace mezi pracovištěm 23cm v karavanu a stanovištěm pro 9 a 3cm venku byla buď poklusem, nebo po radiu přes ručku, a chat nebyl venku k dispozici vůbec, takže se to na množství spojení na vyšších pásmech pořádně podepsalo.

Neděle 5.6.2011

V noci jsme to zalomili a nevysílalo se. Déšť, co nás otravoval v sobotu večer, v neděli zmizel, ráno bylo hezky slunečno, zato vítr nepolevil a pěkně mával se stožáry. Na stanovišti pro 9 a 3cm jsme museli nakonec odstranit plachtu, vítr rozerval roh u jednoho oka a taky to dělalo dost kravál. Na 9 a 3cm jsme měli velké problémy s čitelností našeho signálu, jak vysílal Jim na 2m, tak to buď neutáhl zdroj nebo nám prolézalo někde po napájení VF do transvertorů, a stanice nás nemohly přečíst. Zkusili jsme zdroj podložit akecem, ale nějaký zásadní přínos z toho nebyl. Je fakt, že když jsme vzali Petrův diodový detektor, co měl na jednoduchou kontrolu, že MW zařízení vysílají, a přiložili ho kamkoliv, tak vše co bylo trochu vodivé při Jimově vysílání "hrálo".

První bouřka nás obchází spodem kolem Mikulova. (foto PPK)

Pavel PMA táhl 23cm zdárně kupředu k našemu druhému nejlepšímu výsledku na tomto pásmu, a na 9 a 3cm jsme to po poledni vpodstatě vzdali, nebylo co dělat. Až na vítr se počasí už udrželo, sice zase bylo vidět, že nějaká voda se blíží, ale už k nám nedošla. Na konci závodu dorazil Rosťa OK5AZ, takže jsme vpohodě rozebrali zařízení a v celkem dobrém čase kolem půl sedmé jsme odjížděli z kopce dolů. Na chvíli jsme si sedli u stánku v Klentnici, a pak jsme jeli vyložit věci do Mikulova. S Jimem a Pavlem jsme se pak sjeli v Brně na klubu, kde jsme vyložili další část propriet, a nakonec jsme zaparkovali karavan u Jima v práci a zamířili domů.

Zařízení na 9cm. (foto PPK)

A na závěr nechám promluvit tentokráte další účastníky, jak hodnotili akci po závodě:

Nejprve Pavel PMA:

"Myslím, že všichni, kdož se zúčastnili víkendového "mikrovlnění" na Stolovce, si deště, bláta, vedra, popálenin od slunce, bouřek, vichřice a závěrečné limonády v Klentnici u stánku užili. A kromě toho jsme také vysílali. Na 1.3G se podařilo dosáhnout druhého nejlepšího výsledku v celé historii našeho ježdění po kopcích (náš rekord je z října 2007 - 30k bodů). Výsledek na 3.4G je i přes technické potíže ± srovnatelný s tím, co obvykle na tomto pásmu ze Stolovky děláváme. Na 10G se však bohužel naše účast scvrkla na pouhé rozdávání bodů lokálním stanicím, ostatní díky rainscateru dělali 50 a více spojení s bodovými zisky přes 10k."

A ještě Petr VEN:

"Bylo to klidné, příjemné, a nakonec byl i celkem normální výsledek. Málo kdy dělám na 3,4 GHz random spojení na výzvu. Ale nedělali jsme Němce a toho S51C. A co nám hlavně chybělo ke štěstí? Dvě věci. Aby si Jim dal chvilku pauzu, neb nám jeho VF rozsvěcela xenony na zaparkovaném voze. O provozu jak RX tak TX nemohlo být v době jeho vysílání ani řeči. Bylo to rozkuňkané. Příště si vezmu pořádný AKU a pojedu z něj a sítí budu jen občas dobíjet AKU. A navíc si vezmu pořádný toroid a na ten namotám napájecí kabel. Třeba tu VF z velké části zahubím. A taky se odstěhuji o kus jinam. No, a ta druhá věc: Vezmu si svůj USB kabel k mobilu, abych měl taky svůj Internet a chat. Bez toho to tak nějak nejde. Hlavně tehdy, když nemáme aktivní spodnější pásma na dohazování a ostatní ten chat mají a používají. Bylo to pěkné, bylo to společenské a nebylo to hektické. Odpočinul jsem si a přišel na chvíli na jiné myšlenky. Díky! "

Předběžné výsledky v Mikrovlnném závodě:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
1296 MHz8923960IQ1KW 856kmIC275 + XVTR DB6NT, 25W, dish 2m
3.4 GHz 8 1603 S57C 327km FT290 + XVTR OK1VEN, 15W, dish 0.7m
10 GHz 5413 OM3W 127km FT290 + XVTR OK1VEN, 1.5W, dish 0.5m

Fotografie z akce

- . -

Nahoru