Skip navigation

ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2RKB » Texty » Kronika » Polní den 2008 | ---

Kronika

2008

Polní den 2008

4.-6.7.2008, Pálava-Stolová hora, JN88HU, OK2RKB+OK2KFJ, 2m 70cm 23cm 13cm 9cm 6cm 3cm (24+47GHz)

text: Pavel OK2PPK

Slunce, tráva a chybějící protistanice na nejvyšší pásma

Západ slunce nad Mušovskou nádrží. (foto PPK)

Již dlouho dopředu bylo v úvaze, že jeden ze dvou povolených výjezdů za rok na Stolovou horu v CHKO Pálava využijeme letos opět pro účast v Polním dnu. Akce se uskutečnila opět díky spolupráci s radioklubem OK2KFJ, zastoupeném Jirkou PKB a Petrem VEN, a za vydatného přispění Jima GTI. Na pásmech od 144MHz až po 47GHz jsme byli slyšet pod značkou OK2RKB, ale na nejvyšších dvou bandech se ukázalo, že na Pálavě je pro tyto kmitočty naprostý nedostatek protistanic.

Pátek 4.7.2008

Počasí v závěru týdne nevěstilo nic dobrého. V pátek dopoledne v Brně silně pršelo a měli jsme vážné obavy, zda déšť nerozmáčí cestu nahoru. Výjezd sice jistilo Jimovo auto 4x4, ale byla by to zřejmě značná komplikace. Špatně jsme si stáli i s karavanem - prostě žádný nebyl, v době našeho odjezdu byly všechny rozpůjčované údajně na Velehradě a prý by snad jeden mohl být volný až v sobotu odpoledne. To nás ale neodradilo, a tak před 15h se na klubu v Líšni sešla hlavní sestava účastníků ve složení Pavel PMA, Libor ZO, Jim GTI a Pavel PPK s cílem narvat do 4 aut vše potřebné.

Nakládání věcí na klubu v Líšni v pátek odpoledne. (foto PPK)

Po poledni se počasí umoudřilo, takže jsme vyjížděli již bez deště. V koloně jsme společně projeli přes Tuřany směrem na Modřice a takticky se vyhnuli potenciálně zacpané dálnici po pátečních havárkách pod Brnem a po 17h dorazil předvoj do Klentnice. Jim ještě přeložil dole u hřiště materiál z mé Š120 k sobě a vyvezl ho nahoru a pak zajel s Pavlem PMA do Mikulova pro svoji "gejšu" naloženou další kupou krámů.

Montáž 2m stožáru. Zleva Jim GTI, Pavel PMA a Libor ZO. (foto PPK)

Mezitím jsme já s Liborem ZO začali na kopci montovat velký stožár pro 2m, takže po návratu kluků z Mikulova již stačilo jen namontovat anténu a první stožár šel nahoru. Montáž a vůbec pohyb po kopci poněkud znepříjemňovala všudepřítomná velmi vysoká a uschlá tráva, ve které se vše ztrácelo, včetně kotevních kolíků.

Večer se stal malý zázrak a uvolnil se jeden karavan, akorát že po 20h večer byl teprve na cestě přes Buchlovské kopce do Brna. Pavel PMA se tedy musel spakovat a navečer vyrazil zpět do Brna pro karavan. Mezitím jsme smontovali a zvedli i druhý stožár pro 2m a sešroubovali jsme si dopředu i trubky od ostatních stožárů, abychom v sobotu ušetřili trochu času. Byl docela pěkný západ slunce, ale také jsme schytali jednu menší dešťovou přeháňku. Kolem 22h se vrátil Pavel PMA včetně karavanu. Zatímco loni jsme dostali karavan doslova obrovský, tak tentokráte to velikostí vypadalo spíš jako pojízné WC na dvou kolech. Ale i tak díky za něj. Spát se šlo celkem brzo.

Sobota 5.7.2008

Už v pátek nás pronásledoval na kopci silný a celkem studený vítr. Počasí v sobotu bylo spíše oblačné a vítr byl ještě silnější, takže se chvíle, kdy byl na slunku docela silný pařák, střídaly s okamžiky, kdy bylo poměrně chladno. Vylezli jsme ven tak po osmé hodině. Jima vyhnal ven z karavanu vlastně až Pavel PMA, když po hrbolatém kopci popojel s karavanem několik desítek metrů na definitivní stanoviště, a Jim přitom málem sletěl z postele. Na kopec dorazil Rosťa AZ s technikou od Emila EK a Jirka PKB a tím jsme byli prozatím komplet.

Montáž stožáru pro 13, 6 a 3cm. Zleva Jirka PKB, Pavel PMA. (foto PPK)

Množství stožárů a techniky bylo zvoleno s ohledem na nedostatečný počet operátorů. A tak jsme na 23cm nasadili zase jen 1x 55el. yagi místo potenciálně dostupného dvojčete a na 70cm jsme na kopec dovlekli jen jediný stožár. Velký konec pro 70cm nám nepůjčil Emil, který by ho musel kdesi vytahovat z právě přestavovaného baráku, takže to byla další velká bedna s jejímž umístěním jsme se nemuseli mořit. A tak nám stavba šla celkem pěkně od ruky. Dopoledne jsme postavili stožár s 23cm, následně část lidí smontovala stožár pro MW v obvyklém osazení třemi pásmy 3+6+13cm, a další skupinka mezitím zvedla stožár se čtyřčetem krátkých yagin pro 70cm. Krátce po poledni jsme tak měli potrubařinu zasebou.

Z jižní strany nás těsně míjí bouřka. (foto PPK)

Po delší době s námi na akci vyrazil i náš již historický vysílací hangár. Od té doby, co nám jednou ve větru při balení ulétnul do výše několika metrů, z které se pak sesypal na zem, má poněkud vachrlatou kostru, které moc nesvědčí ani různě poničené zajišťovací kolíčky, nastavované zlomené trubky apod. Také kolíky k uchycení do země již ztratily svůj původní elegantní tvar. Stavět takovéto chatrné monstrum v silném větru v minimu lidí je tedy zážitek, který jsme si prostě nemohli nechat ujít, a byla to taková "třešinka na dortu" na závěr stavění stožárů. Hangár měl čest hostit naše pracoviště pro 70cm.

Bylo naše štěstí, že jsme vše podstatné stihnuli postavit ještě před 14h, a dále se již montovala vysílací a výpočetní technika hlavně uvnitř. Před 14h se směrem od severozápadu začaly přibližovat dva nepříjemně vyhlížející sloupy deště. Jeden nás líznul okrajem, takže trochu zapršelo, další větší bouřka prošla opět o něco jižněji, mohli jsme krásně pozorovat její postup v údolí kolem Mikulova směrem dále k Rakousku a Slovensku. Odpoledne už bylo zase pěkně.

Celkový pohled na kótu od jihozápadu. (foto PPK)

Závod se nám podařilo rozjet hned od 16h, nekonala se žádná nepředvídaná zdržení. Pouze na 2m Jimovi chcípnul zase budič, tak musel Pavel PMA změnit konfiguraci vysílací cesty a jelo s adekvátně menším výkonem. Odpoledne Jirka PKB s Rosťou ještě připravili stan pro mikrovlny Petra VEN. Ten dojel dle původního avíza až navečer a hned se pustil do kompletace zařízení pro 9cm, 24GHz a 47GHz. 9cm po špatných zkušenostech s umístěním na stožáru na UHF kontestu dal Petr zase zpět na stativ. 24GHz a 47GHz byly funkční a připravené k použití, ale narazili jsme na podstatný problém lokality u nás na Jižní Moravě. Prostě tady na tato pásma nejsou žádné protistanice. Nekonal se nikdo ze Slovenska ani Rakouska, na Severní Moravu a do Čech je to už bohužel moc daleko. A tak Petr dělal spojení alespoň na 9cm.

Pavel PMA na pracovišti 23cm. (foto PPK)

Pracoviště 3+6+13, 23 a 70cm jsme měli propojené na síti, a jelo se na nich zase na VUSC. 9cm se logovalo na papír, ale spojení si Petr domlouval přes chat, a taktéž obě pracoviště v karavanu 3+6+13 a 23cm byla napojena na chat. Mezi karavanem a stanem s 9cm byla pro ústní komunikaci ještě nasazena dvě pojítka. Trochu nám haprovalo wifi spojení mezi karavanem a 70cm a jak napotvoru jsme zrovna bednu s dlouhými kabely LAN nechali v Brně. 2m logoval Jim na Lokátor.

Pásma 13+6+3 a 23cm jsme jeli z karavanu zase ve složení PMA+PPK, Libor ZO si vzal na starost 70cm a Jim opanoval 2m. Na střídání nebyl nikdo, takže se nejelo nonstop. Nevím jak bylo Jimovi fajn v malé gejše se dvěma konci, ale v karavanu bylo relativně snesitelno, zato na 70cm bylo ve stanu díky sluníčku fest horko a Libor vypadal večer jak vařenej rak. S různými přestávkami na zajištění základních životních funkcí jsme se prozávodili až do pozdních hodin. Já jsem to vzdal někdy kolem 2h ráno, Pavel PMA si pak dal také pauzu.

Libor ZO na pracovišti 70cm. Ve stanu bylo nepříjemně horko. (foto PPK)

Odpoledne nás jinak na kopci navštívil Slávek SLC a pomohl s montáží 9cm. Jirka PKB dovezl zase svoji vynikající medovinu a podával ji horkou, stejně jako loni. Rosťa AZ zase budoval anténu na KV, tentokráte ve tvaru písmene Z, kterou navzájem prodrátoval všechny stožáry tak, že když anténu vyšponoval, tak se nám začal na stranu naklánět hlavní stožár od 2m. Navečer jsme se mohli zase kochat pěkným západem slunce. Východy a západy slunce jsou na Stolové hoře prostě kouzelné, obvzláště v kombinaci s vlnící se vysokou trávou nahoře a výhledy na Novomlýnské nádrže, hraniční kopce se Slovenskem a kopce v Rakousku. Technokraty by snad zase mohly zaujat věže Dukovanské JE na západě a spousty větrných elektráren na jižním obzoru, které se v noci změní na moře blikajících červených teček.

Celkový pohled na oba stožáry pro 2m. (foto PPK)

Celkový pohled na 70cm. (foto PPK)

Společné pracoviště pro 13, 6 a 3cm. (foto PPK)

Neděle 6.7.2008

Ze stanu mě ráno vyhnalo pražící sluníčko. Pavel PMA už delší dobu okupoval zase karavan a i další pásma byla v provozu, akorát 9cm zatím ještě bylo mimo provoz a čekalo na probuzení operátora. Byl trochu mírnější vítr a skoro žádná oblačnost, tedy jeden velký pařák, před kterým se nebylo vpodstatě kam schovat.

Vlevo 23cm, vpravo mikrovlny 13+6+3cm. (foto PPK)

Nepřišly žádné další výpadky techniky, takže jsme se postupně v poklidu propracovávali ke konci závodu. Nekonal se žádný velký rainscatterový provoz na 3cm, který by byl dosažitelný od nás, takže na 3cm se nedařilo navázat podobná spojení jako před měsícem v MWC. Ani na 23cm to nechodilo nějak moc, např. přes snahu upiplat nějakého taliána se nám toto nezadařilo.

Montáž 9cm na stativ. Petr VEN používá dvě nezávislá zařízení, proto jsou zde 2 paraboly. (foto PPK)

Jako první začal likvidovat techniku ještě před koncem závodu Petr VEN, kterého ještě čekala dlouhá cesta na tábor. 70cm začali kluci likvidovat také ještě před koncem a na MW už jsme poslední půlhodinu také vpodstatě vypustili. Na pomoc s balením a odvozem za námi dojel Jirka WY a vzal s sebou na výlet i svoji drahou polovičku Janu, a už dopoledne nám zase přijel pomoct i Rosťa AZ.

Balení nám jde vždycky jak "psovi pastva", moc se kecá a málo dělá. Kolem 19h jsme to měli konečně vše nacpané zase zpět v autech a mohlo se vyjet. Ale nejprve ještě museli Jim s Pavlem odvézt jedno auto zpět do Mikulova, protože jaksi na tři auta zbyli jen dva řidiči. Tak kolem 20:30 jsme s Pavlem PMA byli už oba na klubu v Líšni, už tam byly vyložené i dvě další hromádky krámů, které vezli Libor ZO a Jirka WY, takže jsme to mohli poklidit a vyrazit já domů a Pavel PMA ještě vrátit karavan.

A na závěr opět malé zhodnocení akce. Počasí k nám bylo milostivé, snad jsme si svoji dávku smůly vybrali letos na jaře, když jsme to schytali od Emy. Výsledek bude průměrný, odpovídající technice a míře nasazení, nejeli jsme nonstop 24h. Jeden odejítý tranzistorový budič na 2m, jinak technika vydržela. Nedostatek operátorů a úvahy zda je vhodné i nadále jezdit v tak malém počtu tolik pásem, zda se tak zbytečně nerozmělňuje investovaný čas a prostředky. Nedostatek protistanic na pásmech 24 a 47GHz. To byl letošní Polní den u OK2RKB.

Doplněno 15.7.08 - dneska mi poslal Libor ZO upozornění, že až tak bez dalších výpadků techniky to nebylo, a že jsem v neděli ráno zaspal, když nám odešel konec na 70cm a už se ho nepodařilo do konce závodu zprovoznit.

Jirka PKB (vlevo) a Petr VEN montují zařízení pro 9cm. (foto PPK)

Zařízení pro 24 a 47GHz. (foto PPK)

Petr VEN na pracovišti 9cm. Loguje se na papír, na noťasu běží chat. (foto PPK)

Předběžné výsledky:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
144 MHz 550162298LZ5QD 876km IC910, 2x500W, BWO2-5WL, DJ9BV
432 MHz 16635173 IZ4BEH 607kmFT847, 250W, 4x9el. DK7ZB
1296 MHz59 10914 DK6AS 570km TS2000, 10W, 1x55el. F9FT
2.3 GHz 23 4542 DF0YY 467km IC275 + XVTR DB6NT, 5W, dish 0.9m
3.4 GHz 12 2596 DL9GK 398km XVTR OK1VEN, 15W, dish 0.7m
5.7 GHz 14 3319 DF0YY 467km IC275 + XVTR DB6NT, 5W, dish 1.2m
10 GHz 26 4964 S50C 319km IC275 + XVTR DB6NT, 1W, dish 0.5m

Fotografie z akce

- . -

Nahoru