Skip navigation

ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2RKB » Texty » Kronika » UHF contest 2007 | ---

Kronika

2007

UHF contest 2007

5.-7.10.2007, Pálava-Stolová hora, JN88HU, OK2RKB+OK2KFJ, 70cm 23cm 13cm 9cm 6cm 3cm 1.5cm

text: Pavel OK2PPK

První říjnový víkend jsme podruhé v roce 2007 využili možnost ve spolupráci s radioklubem OK2KFJ navštívit kótu Stolová hora v CHKO Pálava ve čtverci JN88HU. Mohli jste nás slyšet pod značkou OK2RKB na všech pásmech od 432MHz až po 24GHz. Akce se nám velice vydařila, skoro na všech pásmech jsme si zlepšili své dosavadní klubové maximum v dosažených bodech, a na 23cm a 6cm i v počtu spojení.

Pátek 5.10.2007

Včera večer jsme s Pavlem PMA po telefonu doladili poslední podrobnosti k dnešnímu odjezdu. Je po 11h a klušu domů z práce s půl dnem dovolené v kapse. Zbývá dobalit posledních pár kousků vybavení a pak budu čekat na pokyn k odjezdu. Kolem půl jedné volá PMA - vše klape, karavan a věci od Emila EK máme, po 13h začnou Pavel PMA s Martinem FKF a Jimem GTI na klubu v Líšni nakládat stožáry a antény. Sraz bude na parkovišti v Klentnici v 15:30, na 16h je domluven odvoz karavanu na kopec. Se svojí obstarožní Š120 mám jet přímo do Klentnice a u hřiště přeložíme věci - není nutné naštvat ochránce přírody nějakou olejovou loužičkou v CHKO, takže škodovka zůstane dole pod kopcem.

Na Stolové hoře v pátek večer. (foto PPK)

Počasí je takové divné. Podle předpovědi by ještě dnes měly být přeháňky. V Brně je od rána zataženo a mlha se trhá až kolem 11h. Pak už svítí sluníčko. Teda svítí jak kde. V Líšni prý spadlo i několik kapek. Hlavně aby nepršelo na Pálavě, ta cesta nahoru je za mokra dost nesjízdná hned v první zatáčce u hřiště.

Pohled na kótu v sobotu ráno. (foto PPK)

14:45 vyjíždím, resp. se ploužím z Brna. Výpadovka na Znojmo je v Modřicích zasekaná kvůli drobné kolizi kousek před zúžením do jednoho pruhu. Všichni na to nevím proč čumí a vlečou se jak šneci. Štvou mě, chlazení je slabá stránka Š120 a teploměr leze nahoru. Absence dálniční známky mě nutí vzít to od Rajhradu po "staré" silnici. Připadám si jako na letišti. Provoz je tady skoro nulový, silnice jako přímka a tak jediným omezením je strach, že se mi při větších točkách rozsype motor, už před Modřicemi začal nějak rachtat víc než obvykle. V 15h jsem v Klentnici na parkovišti. Dle dohody volám PMA, zda už nejsou nahoře. Nejsou, Pavel zrovna popojíždí v koloně u Modřice. Ukazuje se drobný problém - Pavel mě chce poslat k hřišti, abych dopředu prořezal větve u cesty, ale pila i nůžky se vezou u něho v autě.

V 15:50 přijíždí Pavel s karavanem. Jim jel s Martinem ještě do Mikulova pro věci. Fasuji pilu a nůžky a jedu prořezat cestu u hřiště. Na konci letošního Polního dne jsme vykopali zavazející pařezy na cestě a prořezali ji, ale podcenili jsme větve na začátku cesty. Ukazuje se, že shora sváželi od té doby seno a také něco prořezali, takže toho není až zase tak moc. Po 16h přijíždí traktor a vleče náš karavan nahoru. Domluvit na vytažení traktor byl dobrý tah - zatáčka je tentokráte opravdu rozblácená. Traktor vyjíždí nahoru zcela hladce a karavan o větve ani jednou nezabral.

Rozložená parabola na 23cm před montáží. (foto PPK)

Mezitím přijíždí Jirka WY, který se svou oktavií 4x4 přislíbil pomoci s vytažením věcí nahoru. Překládám mu do auta hromadu věcí od sebe a vyrážíme. 4x4 se osvědčuje, vyjíždíme nahoru bez problémů. Jirka sjíždí dolů a na laně nahoru vytahuje Pavla PMA - jinak to nejde, Pavel má auto plné techniky a sám by se nahoru nevyhrabal. Jirka WY jede opět dolů, a já s PMA začínáme ustavovat karavan a vybalovat techniku. Už by tady měl být Jim, který má naložené některé části stožárů, bez nichž nemůžeme začít montovat. Dlouho se nic neděje, velmi dlouho. Nakonec vyjíždí nahoru Jim i Jirka WY. Jim se dole v zatáčce krapet zahrabal a nakonec ho musel Jirka vytáhnout na laně.

Montáž paraboly pro 23cm. (foto PPK)

Přijíždí za námi Libor ZO a Jirka Sekereš OK2PKB. Tak to už je nás na stavění dostatek a zatím vše vychází podle předpokladů. Na kopci nám už chybí pouze technika pro 3.4 a 24GHz, kterou doveze Petr OK1VEN.

Soumrak, noc i rána jsou na Pálavě kouzelná díky výhledu na všechny strany. A tak se při stavbě stožárů opět můžeme kochat nádhernými pohledy na mraky postupující někde nad Pálavskými jezery nebo výhledem na Karpaty a na kopce v Rakousku.

Máme štěstí s počasím. Kolem jsou mraky, ale nad Pálavou se to trhá a svítí nám zapadající sluníčko. Ze začátku je skoro bezvětří, ale postupně začíná nepříjemně foukat a s klesajícím sluncem se dostavuje všude vlezlá zima.

Montáž paraboly pro 23cm. (foto PPK)

Ještě za světla zvedáme stožár s anténami od mikrovln, tj. 13+6+3cm. Za tmy pak zvedáme stožár s 2x23el. a druhý s 4x9el. pro 70cm. Centrály se přesunují na své stanoviště s plachtou a dřevěnými podlážkami pod sebou. Ještě montujeme na zemi stožár pro 23cm, ale už ho nezvedáme. Kolem 21:30 tak máme postavené skoro vše na zítřejší závod a můžeme jít spát. Jirka WY i Jirka PKB odjíždí z kopce na noc domů, Jirka WY dojede v neděli pomoci s balením a odvozem a Jirka PKB v sobotu navečer nebo neděli ráno, zítra má jako včelař už dlouho dopředu domluvenou akci ve Valticích.

Celou noc hrčí centrála. Libor s Jimem prohlásili, že je jim zima a tak si pustili v autě, kde bude 70cm pracoviště, topení. Alespoň si můžeme vyzkoušet jak dlouho vydrží centrála na nádrž. Pouštíme ji kolem 21h večer a teprve ráno kolem 9h došel benzín. Pavel s Martinem se stěhují do kravanu, kde zatím není místo zabrané pracovišti pro 23cm a pro MW a já stavím vzadu za karavanem malý stan.

Sobota 6.10.2007

Ráno nás ven vytahuje sluníčko. Fouká vítr a není zrovna moc teplo, ale jinak je pěkně. Přijíždí Rosťa OK5AZ. V poklidném tempu montujeme na 23cm stožár parabolu a stožár zvedáme. Pak už jen ze zvedací jehly montujeme stožár pro mikrovlny, které doveze 1VEN a je skoro hotovo. Teda ne tak docela. Pavel PMA se s Jimem pouští do montáže 70cm pracoviště v autě, a pak kompletujeme i MW a 23cm v karavaně. Po poledni tak máme všechno dovezené vybavení zprovozněné, což je naprostý rekord. Kolem 14:30 volá VEN, že vyjíždí z Prahy. Takže 9cm a 24GHz už do začátku závodu nepostavíme, ale s tím se nedá nic dělat. Petr 1VEN přijíždí až pozdě večer za tmy, za sobotu prý najel kolem 500km. Ještě večer zprovozňuje zbývající dvě pásma.

Paraboly mikrovln - shora 3cm, 13cm a 6cm. (foto PPK)

Parabola pro 23cm. (foto PPK)

2x 23el. pro 70cm. (foto PPK)

 

Parabola pro 23cm. (foto PPK)

Paraboly mikrovln - shora 3cm, 13cm a 6cm. (foto PPK)

Vlevo stožár 13+6+3cm, vpravo stožár 23cm. (foto PPK)

 

4x 9el. pro 70cm. (foto PPK)

Pohled na kótu po instalaci MW i 70cm. (foto PPK)

Pohled ze Stolové hory k Děvínu. (foto PPK)

 

Pavel OK2PMA na pracovišti 70cm. (foto PPK)

Jim OK2GTI na pracovišti 70cm. (foto PPK)

Martin OK2FKF na pracovišti 23cm. (foto PPK)

 

Paraboly pro 24GHz. (foto PPK)

Petr OK1VEN u zařízení pro 9cm. (foto PPK)

V popředí pracoviště 9cm a 24GHz. (foto PPK)

Závod rozjíždíme v obvyklé sestavě. Na 70cm se střídají Libor ZO s Jimem GTI, Pavel PMA sedá k 13+6+3cm, navíc zaskakuje na 23cm když tam nikdo není a domlouvá spojení přes chat, já rozjíždím 23cm a Petr VEN samozřejmě obsluhuje svoje žížalky na 9cm a 24GHz. Martin FKF se se mnou střídá na 23cm a vypomáhá všude kde je potřeba. Jak nás normálně pronásledují různé problémy, tak letos vše funguje, nic nevypadává, nic neodchází. Na 70cm panuje spokojenost. Kluci hlásí, že dělali 2KJT, a my měli 80 spojení a KJT jen 60. A že to chodí přes frontu na západě dobře na Německo. Na 23cm se mi to také zdá jako velice dobré. Ze 70cm dohazují mraky spojení, nestíháme je ani dělat. Normálně by se 50 spojení a 10 tisíc bodů staly metou dosažitelnou spíše až v neděli, ale dnes to chodí nějak podezřele dobře. Technika na 23cm je přitom stejná jako minule. Kluci nám ze 70cm dohazují HB9 stanice, ty jsme ještě na 23cm myslim nikdy neslyšeli. Nepodaří se je udělat, ale slyšíme je.

I na MW si Pavel PMA pochvaluje, že to chodí docela dobře. Večer se na 23cm střídám s Martinem, nebo bych za chvíli nedošel ani do křa a pustil to na podlahu. Pavla PMA v duchu podezírám z toho, že používá nějaké tajné výdobytky vesmírných technologií v oblasti stravování a vylučování, protože vydrží sedět u radií takřka tahem. V noci se pak s Martinem zase prostřídáme a už u toho zůstávám přes půlnoc.

Neděle 7.10.2007

Na 70cm panuje evidentní pohoda, kdykoliv kolem projdu, tak jim to jde pěkně od ruky a spojení hezky přibývají. Trochu nás ruší na 23cm, ale naštěstí se to dá většinou vyřešit tím, že odsměrují anténu od nás. Kluci neví, že jim Pavel PMA do koaxů na 70cm za konec vpašoval filtr, který omezuje produkty na 23cm. Mezi 24h a 2h ráno SEČ je na 23cm stále co dělat. Pavel PMA dohazuje spojení přes chat a chvílemi sedá ke mně a piple ty CW spojení, která jsou moc slabá a nechceme o ně přijít kvůli tomu, že bych něco sám napoprvé nepřečetl. K našemu překvapení tak děláme šňůru několika rumunských stanic. Po 3h toho mám plné zuby, teď už stanic ubylo a není skoro co dělat. K 23cm si sedá Martin a já jdu spát. Na 23cm máme skoro 19.5 tisíce bodů a 80 spojení, na 70cm je myslím něco kolem 250 spojení, na 9cm asi 5 spojení.

V sobotu navečer. (foto PPK)

Vstávám až dopoledne, ponocování mi už moc nesvědčí a navíc mám jet večer za tmy zpět zase sám se svou rozhrkanou Š120 a to bych raději ospalý a s bolavou hlavou neriskoval. Vypadá to, že přes noc nic neodešlo a vše stále funguje. Na 23cm jsme se už dostali přes 90 spojení a přes 26 tisíc bodů, takže teď je cílem dostat se přes 30 tisíc a přes 100 spojení. Kluci hlásí, že už udělali všechny taliány, kteří tam byli, takže jestli si chci ještě nějakého udělat, tak mám už smůlu. Dopoledne pak dochází k prvnímu výpadku. Jim posílá přes VUSC zprávu, ať na 70cm hned dojde PMA, že vypadnul konec. Vzápětí doráží zpráva, že se konec znovu žhaví. Pavel se tam jde podívat, co se stalo nevíme. Prostě najednou konec vypadnul. Vytváříme hypotézu, že možná na chvilku pokleslo napětí z centrály a odpadla relé nebo tak něco. Po nažhavení konec funguje bez dalších výpadků. Potěšující je, že už druhý závod nám neodešel na 70cm předzesilovač.

Společné foto po závodě. Zleva Jim GTI, Petr VEN, Martin FKF, Jirka PKB a Pavel PMA. (foto PPK)

Jirka PKB dovezl med a od rána nás všechny napájí horkým čajem s medem, takže snad budeme všichni zdraví a nikdo závod neodmarodí. Ranní slunečno a bezvětří přejde postupně více do oblačnosti a větrna, ale stále je vpodstatě nádherně, mraky se honí kolem. Přilétají tři motoroví rogalisté. Zajímavé - jen co vytahujeme foťáky, tak to hned otáčí a míří zase někam na stranu k Pohořelicím.

Závod dojíždíme v poklidném tempu a v naprosté pohodě. V závěru nakukuji na 23cm, kde sedí zrovna Pavel PMA. Ten září jako sluníčko a hlásí, že zrovna dělal OK5Z a že měli míň spojení než my. Na body nás asi určitě pobijou, ale jsme spokojeni. Máme 110 spojení a skoro 31 tisíc bodů. MW 13+6+3cm podle Pavla také vypadají velmi dobře. Na 9cm výsledek odpovídá faktu, že jsme nestihnuli začátek. Na 24GHz se podařilo upiplat OK5Z. Na 70cm bylo ke konci závodu přes 350 spojení, Pavel PMA vzpomíná, že to už se nám nějaký pátek na 70cm nepodařilo.

Sklápění stožáru s parabolami od 24GHz. (foto PPK)

Ke konci závodu se silně zatahuje. Teda na Stolové hoře stále svítí slunce, ale od Brna a od východu je černo. Nasvíceno sluncem to vypadá nádherně. Když dojede Jirka WY a vidí to nasvícení krajiny tak proklíná svět, že si už s sebou nevzal foťák. Od Perné přilétá balón. U nás dole fučí, ale nahoře asi ne, balón se posunuje velice pomalu. Přilétá také letadlo. Oblétá nás a ze strany od Perné začne klesat do sedla mezi Děvínem a Stolovou horou, nad Sirotčím hrádkem to vyrovnává a nalétá přímo nad nás a mává nám. Máváme mu také a vytvářímy hypotézu, že ještě jeden oblet a bude tady asi chtít i přistát. Po závodě se ukazuje, že to nebyla až zase taková náhoda, pilotem byl jeden náš bývalý kolega.

Demontáž zařízení pro 23cm. (foto PPK)

Postupně balíme věci, jde nám to jak psovi pastva, takže 23cm a MW stožár shazujeme až skoro za tmy. To je dost problém, protože v trávě už jsou špatně vidět kotevní kolíky a lana. A vůbec všude leží hromady materiálu, který se musí pobalit do krabic a potmě je reálná naděje, že se něco na kopci zapomene. Jirka WY nakládá věci, které se vezou k Emilovi EK a pak odjíždí jako první, bude ještě muset sehnat Emila, aby ho odnavigoval k sobě. Snáším z kopce dvě várky věcí do auta u hřiště. Kolem 19:30 máme vše rozebrané a nabalené do krabic a přepravek, teď už se musí jen věci naskládat do aut a do karavanu a může se jet. Karavan dolů veze Pavel PMA, dolů se to už dá oktávkou 2x2 dostat. Oznamuji klukům, že jdu k autu a že když se mi podaří nastartovat a vyhrabat se z té meze u hřiště, tak pojedu, jinak že bych si dovolil na ně počkat, aby mě vytáhli. Vše dopadá dobře, takže jsem o půl deváté zpět v Brně. Po deváté volal PMA, jak dopadli. Už jsou prý na klubu a vykládají zrovna věci a z kopce se dostali bez problémů.

Takže to byl letošní UHF contest 2007. A tady je tabulka s deklarovanými výsledky:

PásmoQSOBodyPoužité vybavení
432 MHz 356108877IC910, 500W, 2x23el. DK7ZB, 4x9el. DK7ZB
1296 MHz11030835 IC275 + XVTR DB6NT, 30W, dish 2m
2.3 GHz 29 6438 IC275 + XVTR DB6NT, 5W, dish 0.9m
3.4 GHz 11 2611 XVTR OK1VEN, 15W, dish 0.7m
5.7 GHz 17 3934 IC275 + XVTR DB6NT, 5W, dish 1.2m
10 GHz 29 5221 IC275 + XVTR DB6NT, 1W, dish 0.5m
24 GHz 2 83 XVTR DB6NT, 1W, dish 0.6m

Fotografie z akce

- . -

Nahoru