Skip navigation

ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN | Main · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2RKB » Texty » Kronika » 1. subregionální contest 2004 | ---

Kronika

2004

1. subregionální závod 2004

5.-7.3.2004, Kotvrdovice - letiště, JN89JI, OL6R, 2m 70cm 23cm 13cm 3cm

text: Petr OK2VOP

Souboj se sněhem a zamrzlými kotvami

První subreg je taktickou součástí celého mistrovství republiky na VKV. Kdo jej vzdá, nebo koho matička příroda zradí a "nepustí" přes sněhové závěje na kopec, ten ztrácí cenný bodový náskok pro celou sezónu. A tepve tehdy přichází na řadu výhoda našeho "pojízdného cirkusu", jak s oblibou nazýváme metráky našeho vybavení, které od prvního stožárového dílce do posledního šroubku od anténních přírub skladujeme po nejrůznějších garážích a vozíme na kopce sem a zpátky. Podle skutečného počasí se totiž můžeme doslova v poslední chvíli rozhodnout, na kterou kótu vyjedeme. Letos jsme s 14dením předstihem definitivně vybrali nenápadnou planinku letiště v Kotvrdovicích (JN89JI). A jak se později ukázalo, udělali jsme nanejvýš dobře.

1S04. Pohled směrem k příjezdu od Kotvrdovic - sněhové pláně kam oko dohlédne. (foto PPK)

Již páteční příjezd na kopec byl velmi dramatický. Skončili jsme totiž pro sněhové závěje 500 metrů před cílem a i když by bylo teoreticky možné dopravit veškerou výbavu k cíli "v teplejch", při představě o transportu vysílacího karavanu přes závěje na hřbetech životem již tak strhaných operátorů byla volba nasnadě: sníh nám musí ustoupit z cesty! Povely typu "k lesu čelem, k Ivanovi zády" ani jiná zaklínadla nepomáhaly a tak jsme od domorodců museli vypůjčit jedinou funkční lopatu v širokém okolí a začít cestu prohazovat ručně. Se soumrakem se nám podařilo dopravit na kótu první vozidlo a po něm tři další.

1S04. Tak trochu vánoční nálada. Mikrovlnné pracoviště bylo jediné, které bylo umístěno v místě se závějemi nižšími než 20cm. (foto PPK)

Tažná zánovní octavie s karavanem mezi tím stále ještě čekala, až se vyslaná rychlospojka vrátí s nově koupenými řetězy i s dalšími dvěma operativně zapůjčenými lopatami a my jsme s mnohahodinovým zpožděním oproti plánu začali se stavbou prvního stožáru. Prakticky na každou operaci, na každé zaparkované auto a na každý odložený předmět jsme si museli vyházet místo v navátém sněhu, kterého bylo kam oko dohlédlo od 10 do 40 cm výšky. Okolo deváté večer se náš předsunutý tým čítající osm lidí zmenšil na polovinu, neb některé z nás povinnosti manželky a milenky volaly...

Prakticky jen ve čtyřech lidech se nám tedy nakonec podařilo v závějích sestavit a postupně i ztopořit naše největší monstrum - patnáctimetrový stožárek s extra-long ANT na 2m a čtyřčetem DK7ZB. Nedlouho před půlnocí jsme se vydali dolů do dědiny, abychom započali s transportem karavanu. Ani ne do hodiny - po odházení úctyhodného množství sněhu a za úžasného výkonu již zmíněné zánovní octavie opatřené novotou zářícími řetězy - stanul na vytouženém místě.

1S04. Tentokrát jsme museli umístit všechna naše mikrovlnná zařízení na jediný společný stožár. (foto PPK)

Sobota již byla optimističtější, neb bylo světlo a na stavbu dvou stožárů pro 70cm anténní systémy bylo i více lidí. Při sestavování vysílacího pracoviště nás málem postihla pohroma, neboť se Pavlovi PMA podařilo (snad poprvé v životě) něco přepólovat a málem vyhořel sekvencer pro řízení klíčování TRCVRu a PA. Vlastně je skoro nepochopitelné, že nevyhořel... Stavba mikrovlnného pracoviště přišla na řadu až jako poslední, vlastně až během vlastního závodu.

Dvoumetr táhl docela solidně. Výrazně se na hezkém výsledku podepsal David OK1RK, který k nám zavítal na hostování z OK2KKW. Podle statistiky v LOGu vydržel vysílat celou polovinu závodu! Ulovili jsme mj. i jednu francii a jednu ukrajinu, což nebývá zcela běžné.

1S04. OK2VOP a OK2XKA hraboší ze země poslední kotvu od stožáru pro MW. Trvá jim to už tak asi 2 hodiny a po nadlidském výkonu je nakonec kotva venku. (foto PPK)

Sedmdesátka byla o poznání pomalejší. Počet spojení narůstal velmi pomalu a když se k tomu připočítá i několik technických komplikací, které čas od času na chvíli vyřadily zařízení z provozu (čas od času odmítl TRCVR klíčovat), bylo o zábavu postaráno. Okolo půlnoci doslova šokoval belgičan, který se objevil v DX clusteru a dožadoval se QSO...

Mikrovlny (23cm, 13cm a 3cm) musely tentokrát počkat až do druhého dne, neb nebylo operátora, který by na nich byl schopen jakéhokoliv smysluplného provozu - kdo totiž v sobotu večer zrovna nevysílal na 2m a na 70cm, byl na kraji sil a tudíž spal. Jen by mě zajímalo, který dobrák namontoval v tom spěchu zářič pro 13cm pásmo do vertikálu...? :-))) Až ráno přineslo obrat a z místa, které mikrovlnám nepřeje, se nám podařilo nasbírat několik čestných a zároveň cenných QSO.

1S04. Soutěž o největší škleb. Jarek OK2BJL na 2m. (foto PPK)

Ani po závodě nám Murphy nedal pokoj a tak jsme při bourání celého pojízdného cirkusu narazili na dvě kotvy, které byly do země vetknuty tak dokonale, že je dokonale promrzlá zem nebyla ochotna vydat. Přesněji - vydat bez boje. Souboj s těmito dvěma kotvami zabral skoro tolik času, jako sklízení celého zbytku. Z kóty jsme odjížděli okolo 20:00 a do postele jsem padl po rozvezení veškerého materiálu až o půlnoci...

Předběžné přibližné výsledky:
PásmoQSOBodyODX
144 MHz 460118000798km
432 MHz 14838000 730km
1296 MHz25 4500 446km
2.3 GHz 3 700 375km
10 GHz 4 750 294km

- . -

Nahoru