Skip navigation

ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN | Main · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2RKB » Texty » Kronika » MW contest 2004 | ---

Kronika

2004

Mikrovlnný závod 2004

5.-6.6.2004, Kurdějov - Holý vrch, JN88JX, OL6R, 23cm 13cm 6cm 3cm

text: Petr OK2VOP

Tyčte se, stožárové!

Nezasvěcený člověk nikdy nepochopí jak je možné, aby se před závodem za pár dní či jen desítek hodin stihlo to, co nebylo možné zvládnout za poslední rok. Shon před výjezdem na kopec připomíná poslední týdny pětiletky, která hrozí že nebude naplněna, závěrečné hodiny před uzavřením berňáku v den, kdy se má nejpozdejí odevzdat roční daňové přiznání, nebo spíše křečovité šílenství manžela, který se těsně před uzavřením všech květinářství pokouší zachránit situaci s "nečekaným" a pozapomenutým výročím vlastní svatby.

MW04. Nové stožáry a uspořádání antén pro mikrovlny. (foto VOP)

Naše křečovité šílenství spočívalo v zoufalé snaze dokončit v alespoň základní funkční podobě dva nové stožárky, které by měly sloužit jako definitivní řešení nekonečného volání mikrovlnné skupiny po čemkoliv, "na co se dá uchytit parabola a nespadne to". Potřeba to byla vskutku aktuální v době, kdy jsme jen na 2m a 70cm schopni vyplácat 4 nebo třeba i 6 stožárů... No a tak tedy - položme se na otázku: "Kde vzít stožáry a nekrást?"

Jen díky skutečně božské trpělivosti našeho kamaráda Leoše OK2UOV disponujícího krásnou profesionálně vybavenou dílnou, jsme mohli strávit několik večerů u pily, vrtačky, soustruhu a jiných nástrojů, které se pro některé z nás (tzv. neproletariát) dočasně proměnily v životu nebezpečné předměty. Výsledkem bylo několik trubek, které nevypadají odpudivě a některé do sebe dokonce i zapadají.

Klubový kocour František chytil a přinesl ukázat myš. Byla to druhá v jeho životě.

Obávaný Murphy se nám postaral o "zábavu" ještě dříve, než začaly finišovat poslední přípravy k odjezdu na kopec. Postupně vycházelo najevo, že někteří zkušení operátoři jsou na víkend zaúkolováni - a to buď zaměstnavatelem, nebo manželkou. A tak jsme se nakonec na kopci sešli jen tři: Pavel OK2PMA, Emil OK2UZY a Petr OK2VOP. I když ani tam jsme se nemuseli potkat, protože díky dešti jsme uvázli s karavanem 100 metrů pod kopcem a užuž to vypadalo, že budmeme muset vyčkat do podzimu...

Kocour František chytil a přinesl další myš. Podezřívali jsme ho, že je to pořád ta první, a tak jsme mu ji úředně odebrali a schovali.

MW04. Skutečně napršelo. I na kopci. (foto VOP)

Soudruh Murphy si přisolil tím, že poslal Pavla pro zapomenutý propojovací kabel do Brna, a tak jsme skládali a topořili skoro celý náš pojízdný cirkus ve dvou. Ještě že to ty naše nové stožárky dovolují... :-) I když moc nechybělo a celá paráda byla na zemi - poprvé, když jsme málem neudrželi stoupající stožár s parabolami a podruhé, když jsme si nevšimli Murphym zákeřně rozvázaného vázacího oka u stožárové kotvy. Kdyby těch 23cm zhučelo a poroučelo se na karavan a novou octavii... to by asi Pavla jeho XYL Zdeňka OK2VET vskutku nepochválila... :-) Na nových stožárech provedeme ještě nějaké úpravy a pak se s nimi zde na stránkách podrobněji pochlubíme.

Kocour František chytil a přinesl třetí myš. Byla mu opět konfiskována.

Standardně zpožděný začátek (tentokrát o necelou hodinu) sliboval zajímavý závod, protože všechna 4 pásma (23, 13, 6 a 3cm) byla docela zaplněna. S postupem času však jako by se v TRXu vybily baterky - čím dál častěji se ozýval jen čistý kosmický šum... Vývoj na pásmu kopíroval vývoj lokálního počasí - nejprve totiž nepřetržitě a naprosto vlezle pršelo (a QSO se jen sypaly), naopak v neděli jsme se mohli přímo opalovat (a na bandu bylo mrtvo)!

Kocour František chytil čtvrtou myš. Tentokrát už věděl, že bychom mu ji zabavili. Tak ji raději z poloviny sežral. ... ééé - fuj!

Nedaleko vysílacího karavanu se ve vysoké trávě ztratila mladá dvojice, která si to před tím přihrčela na motocyklu. Dle všeho se též pokoušeli o QSO (na neupřesněném kmitočtu), zda se však domluvili na QSL direct či via büro, se nám již zjistit nepodařilo...

František přinesl další myš - tentokrát ji nezadávil, ale hrál si s ní okolo vysílacího karavanu na honěnou.

Těsně před koncem contestu ještě dorazil Jarek OK2PRF. Právě včas, aby se chopil "eReMáckého" CW klíče poté, co Petr OK2VOP poněkud záhadným způsobem nevratně vymazal na CW dávači paměť...

František přinesl další myš a definitivně ztratil přehled o jejich počtu.

Veškerý dojem z contestu byl však docela rozpačitý. RIG na 6cm nás potěšil velmi kvalitním signálem a parabola na 6cm vysokým ziskem. Takřka ke každému QSO na 6cm jsme obdrželi potěšující přídavek "very good signal!". Katastrofou skončilo naše nejvyšší pásmo - na 3cm jsme z neznámého důvodu nebyli schopni překonat ani výsledek z 2. subregionálu... :-(((

Františkovi to bylo jedno. Chytil si další myš.

Předběžné výsledky:
PásmoQSOBodyODX
1296 MHz5611000 DL0RTA 648km
2.3 GHz 22 4300 DL6NAA 386km
5.7 GHz 10 1650 DL0TUD 320km
10 GHz 14 2000 DL0TUD 320km

František: 7 myší zaevidovaných, neznámý počet dalších

- . -

Nahoru