Skip navigation

ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN | Main · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2RKB » Texty » Kronika » Leonidy 2001 | ---

Kronika

2001

Leonidy 2001

18.11.2001, u Kojálu, OK2PMA a OK2VOP

text: Petr OK2VOP

Jak jsme dělali MeteorScatter QSO

Letošní největší nadílkou pro lovce MS QSO byly bezesporu Leonidy - meteorický roj, jehož síla byla v rámci samotných Leonidů nejvyšší za posledních 36 roků a v rámci všech letošních rojů patřila též k těm nejpovedenějším.

Letošní Leonidy připadly na stejný víkend, ve kterém se pravidelně koná listopadový VKV Provozní aktiv. Ten je sice až v neděli dopoledne a roj měl kulminovat ve stejný den už brzy nad ránem, nejposlednější předpovědi však nevylučovaly ani jeho několikahodinový posun.

Počasí se tvářilo několik dní před "akcí" velmi vlídně a stabilně. Skoro by se dalo říct, že bylo podezřele pěkně. Plánoval jsem zpunktovat asi tříčlennou výpravu s odjezdem v sobotu večer. Vytipovaným místem byl prostor okolo Kojálu - 350m vysokého R+TV vysílače v Moravském krasu. Všichni oslovení však byli sice nápadem s MS provozem nadšení, ale skoro všichni měli také už domluvenou nějakou tu hospodu, randění, případně úžasně zábavný pohovor s tchýní u nedělní kachny a posléze i u kávy (od Žida či ze Spolku, to podle nálady v té které famílii).

Nakonec jsem z tepla domova vylákal pouze našeho vedoucího operátora Pavla OK2PMA. Ten musel sice po několika demonstrativních obstrukcích ze strany XYL Zdeňky OK2VET tvrdě udeřit do stolu a sjednat ve věci "povolení k výjezdu" doma pořádek, nakonec se ale vše v dobré obrátilo. Jen Zdeňka mě stále podezřívá, že Pavla neustále lákám od rodiny patrně za účelem nějakých nemravností...

Na to, jak se dělá správné ukázkové MS QSO jsem se připravoval studiem několika sborníků a odborných pojednání, neb jsem v této oblasti prakticky panic. Ačkoliv jsme plánovali stavbu našich zařízení jako sobotně-večerní, nakonec jsme pod tlakem okolností vyjeli až v neděli dlouho před kuropěním. A jaxe ukázalo - v nejvyšší čas.

Zařízení jsme postavili a plně zprovoznili okolo 8:45 našeho času. V okolí 144.200 MHz byl nevídaný cvrkot. Provoz připomínal SSB na 14 MHz. Ani jsme nemuseli moc napínat uši a jako z praku jsme slyšeli LA5KO. "Norsko, to je mazec," pomyslel jsem si a třásly se mi ruce. Raději jsem veškerou iniciativu předal Pavlovi. Okolo 9:00 ho pak na první zavolání udělal a předal mikrofon mě. Než Pavel vykonal nutné a dlouho odkládané odběhnutí za blízký keřík, měl jsem Nora v LOGu i já.

Nadšení nabralo na obrátkách a Provozní aktiv šel naprosto stranou. OK stanice byly disciplinované, pokud se některá dostala s CQ PA do blízkosti 144.200 MHz, šla po prvním upozornění jinam. Já si lehce zdřímnul a Pavel mezi tím upiplal EA, F, G a spoustu dalších. Meteorický roj byl v maximu a tak bylo nebe dokonale plechové - QSO nepotřebovala žádný ze speciálních obvyklých protokolárních postupů, ty by byly naopak jen zdržením. Okolo 144.370 MHz zatím probíhal MS provoz novým digitálním provozem WSJT (viz dále).

Teprve okolo 10:00 hodiny našeho času DX SSB signály takřka zmizely. Po několika zcela marných výzvách předal Pavel mikrofon zpět mě a já stihl udělat v provozáku ještě 122 QSO za 4706 bodů. Na DX to byla totální slabota, protože všichni, kteří za něco stáli, se snažili využít ještě posledních zbytečků MS podmínek a závodu jako takového se prakticky nezúčastnili..

Po sbalení všech věcí, s čímž nám vydatně pomohla právě Zdeňka OK2VET pro kterou se Pavel otočil autem v Brně, jsme se vydali do nedaleké obce na inspekci k Jirkovi OK2WY. Hodlali jsme si prohlédnout v chodu nový software WSJT od autora K1JT. Je to jen pár týdnů starý digitální mód, který nahrazuje HSCW (vysokorychlostní telegrafii). Výhodou je to, že veškerou komunikaci při vysílání i při příjmu zvládne PC se zvukovou kartou a k řízení provozu postačí velmi jednoduchý modem.

V neděli odpoledne již byly Leonidy prakticky minulostí. Počítač se však snažil a v pravidelných 30sec intervalech vysílal nebo přijímal odražené signály. Během hodiny jsme však kromě několika pingů (kratilinký odraz - zpravidle se do něj vejde jen část předávaného kódu) a jednoho pěkného burstu (delší odraz) neslyšeli vůbec nic.

A tím byla naše MS expedice slavnostně ukončena. Pavel si "odnesl" alespoň sedm úplných QSO a řadu nepotvrzených, já se spokojil s jedním.

- . -

Nahoru